Брой 10, 2012
Тема: ЛИТЕРАТУРА
За цената на свободата
Темата за свободата на духа, за свободата на действие и за нейната цена ме вълнува особено силно през последните две години.
"To be or not to be?" ("Да бъдеш или да не бъдеш?") – това е вечният Хамлетов въпрос как да постигнем хармония в живота си в реалния свят.
Да бъдеш свободен или да не бъдеш свободен?
Да бъдеш свободен сам или да не бъдеш свободен, но с някого до теб?
Да бъдеш свободен, но на каква цена?
Готови ли сме да понесем тежестта на цената на свободата?
"Свободата, Санчо, е най-висшето благо на този свят" – тези думи на Сервантес, изречени от неговия герой Дон Кихот, са се превърнали в крилата фраза, известна в цял свят.
Темата за свободата е вълнувала много световноизвестни умове.
"Личната ни вяра в свободата може да ни гарантира, че ще останем свободни."
Дуайт Айзенхауер
"Единственият истински закон е този, който води към свободата."
Ричард Бах
"Човек е свободен в момента, в който пожелае да бъде."
Волтер
"Човек се възпитава за свобода."
Георг Хегел
"Свободен е онзи, който от нищо не се бои и не разчита на нищо."
Демокрит
"Обичай свободата повече от живота!"
Лудвиг ван Бетховен
"Когато се нуждая от другия, за да съществувам, връзката се превръща в зависимост, а когато сме зависими, не можем да избираме. А без избор няма свобода. А без свобода няма истинска любов."
Хорхе Букай
"Всяка загуба е спечелена свобода."
Венцеслав Константинов
"И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни."
Иисус Христос
Двама от най-великите българи - Христо Ботев и Васил Левски, за нея, за свободата, са отдали и младостта, и живота си.
Безсмъртно е прощалното писмо на Васил Левски, в което ни завещава сурово да наказваме тези, които крадат собствения си народ и да не се кланяме на тези, които държат властта и парите.
Стотици страници за свободата е изписал и Учителят Петър Дънов. Той казва: "Свободен е този, който може сам да се впряга и разпряга".
Жан-Пол Сартр пък заявява: "Човек е осъден да бъде свободен!".
Когато една личност се стреми към свободата, то тя не може да не чувства отговорността и изпитанието, на което е подложена. Свободата е не само висша ценност, но и непосилно бреме. Всички хора се стремят към нея, но някои не са достигнали зрелостта да бъдат свободни.
Никой няма право да ограничава свободата на ближния си и да го поставя в зависимост, но има парадокс - това е право на личен избор. Защото оттук тръгват две посоки - едната е изпитанието и страданието при отстояването на тази ценност, а другата е смирението и търпимостта, които създават привидно спокойствие.
Свободната мисъл не може да се окове. Човек може да е свободен и когато е силно ограничен. Пример за това е Галилео Галилей, който, излизайки от съда на Инквизицията, промълвя: "И все пак тя се върти!".
Най-силното оръжие е свободата на духа. Само силата на волята удържа победа над физическата сила.
Всеки ден животът ни поставя пред изпитания и предизвикателства, при които трябва да изразим позиция - да действаме или да останем пасивни. Да бъдеш подлец, да се примириш с грубостта, с наглостта на по-силния от тебе, да останеш роб на страха е пасивната позиция. Другият избор е да бъдеш свободна личност, която не се страхува от последствията да каже "Царят е гол!", да не мълчиш пред гаврата с другите, да се вълнуваш от съдбата на онеправданите.
Необходими са зрялост и много усилия, за да се отстоява свободата. Много автори смятат, че чиста и неприкосновена свобода не съществува, че девизът на френските революционери "Свобода, равенство, братство" ("Liberte, Egalite, Fraternite") е утопичен.
И така, нека обобщим - свободата е висше благо, но е и отговорност, и бреме. За нея трябва да се учим и да се стремим да достигнем зрялост, за да живеем свободни… Най-силното оръжие е свободата на духа.
Въпреки високата цена, за себе си съм избрала да бъда свободна, да мога да спя спокойно с чиста съвест, да се усмихвам искрено, а не с усмивка на стюардеса, духът ми да бъде свободен и винаги да мога да казвам истината.
Катя КРЯЖЕВА
Всички статии на Брой 10, 2012
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Стара загораДобрич
София
Пловдив