Брой 02, 2014

Тема: НЕЗРЯЩИ ЗНАМЕНИТОСТИ

Хосе Фелисиано


Хосе Фелисиано е роден в Ларес, Пуерто Рико, в семейство от дванадесет деца. Роден е сляп, причината е вродена глаукома. Започва да свири на тенекиена кутия на тригодишна възраст, акомпанирайки на вуйчо си. Когато е на пет години, семейството му се премества в Испанския Харлем в Ню Йорк и на девет години играе в Teatro Puerto Rico. Започва музикалната си кариера свирейки на акордеон, докато един ден не получава от дядо си китара. Казва сам за себе си: "Затварях се за по 14 часа на ден, за да слушам рок албумите от 1950 г., класическа китара и джаз изпълнители като Уес Монтгомери". По-късно взема уроци при Харолд Морис, който от своя страна е бил ученик на Андрес Сеговия.
На 17 напуска училище, за да свири в нощните клубове; първото му професионално изпълнение е в Детройт, Мичиган.
През 1963 г. свири в кръчми и клубове из САЩ и Канада, по-специално Гринуич, Ню Йорк и Ванкувър. През 1964 година излиза първият му сингъл "Everybody Do the Click" (който е хит на Филипините в продължение на 14 седмици). По-късно през 1965-66 издава първия си албум "The Voice and Guitar of Jose Feliciano" и "A Bag Full of Soul". Двата албума демонстрират таланта му, радиостанциите из САЩ го описват като "десетопръстия маг". Поканен е в Нюпорт на джаз фестивала през 1964.
През 1966 отива в Мар дел Плата, Аржентина. Там той прави силно впечатление на RCA Victor, който официално го кани да остане и да запише албум на испански. Не са били уверени какво точно искат да запишат, при което Фелисиано предлага болеро. Резултатът е два хит сингъла: "Poquita Fe" (Малко вяра) - песен, написана от пуерториканеца Боби Капо, и "Usted" (Ти).
Година по-късно Фелисиано е трябвало да посети Обединеното кралство, но властите не позволяват на кучето му водач да влезе в страната, защото не е било поне 6 месеца под карантина. Карантината е била наложена по това време, за да ограничи разпространението на бяс. Фелисиано по този повод написва песента "No Dogs Allowed" (Забранено за кучета), която разказва за първото му посещение в Лондон.
По време на престоя си в Англия на 16 юли 1967 година Фелисиано участва на живо в радиопредавания на станциите "Радио 227" и "Радио 355", месец преди да бъдат закрити от властите.
След още два успешни албума Фелисиано става популярно име из цяла Латинска Америка. Премества се в Лос Анжелос, Калифорния, където заедно с Рик Джарард записват песента на групата The Doors "Light My Fire" в латински стил и когато я пускат като сингъл, достига ІІІ-то място в поп класациите в САЩ през лятото на 1968. Продадени са повече от един милион копия на американския пазар. Песента е номер едно в много държави, в това число Канада, Бразилия и Обединеното кралство, и е била отличена със сертификат за най-продавана песен "Златен диск". Заради този си успех той печели две награди "Грами" за най-добър нов изпълнител на годината и за най-добра поп песен за 1969. През октомври 1968, в разгара на протестите срещу войната във Виетнам, на Фелисиано е предоставена възможността да изпълни националния химн на Tiger Stadium в Детройт. Неговото изпълнение в латино стил предизвиква дебати, в резултат на което много радиостанции отказват да излъчват негови песни и кариерата му остава в застой за почти три години. На 10 май 2010 Фелисиано отново изпълнява националния химн на САЩ на Комерика Парк в Детройт. Изпълнението му е подобно на това от 1968 г. - с акустична китара и в латино стил.
През 1970 Хосе Фелисиано композира и издава албум с коледна музика – "Feliz Navidad", който може да се счита за най-известния записван от него. Песента "Feliz Navidad" (Весела Коледа), която е и заглавие на албума, е изпълнявана от много различни изпълнители и в момента е част от традиционните коледни песни в САЩ, Канада и Латинска Америка. От години "Feliz Navidad" се смята за една от най-често пусканите по Коледа по радиото песни и най-често теглените.
През 1971 Фелисиано пътува до Италия за участие в музикалния фестивал Сан Ремо, изпълнява песента "Che sar?" на италиански, печели второ място в конкурса и овациите на публиката. По-късно записва същата песен, която става голям хит в Италия, Европа, Азия, също и в страните отвъд Желязната завеса. Хосе записва и изпълнява песни през 1970 за комедийния сериал "Chico and the Man" и играе в същия в ролята на братовчед на главния герой. През седемдесетте също така играе и композира за телевизионни сериали и филми.
През кариерата си Фелисиано записва парчета и с много други изпълнители като Бил Уитърс, Джон Ленън, Джони Майкълс, Майкъл Несмит, Натали Кол и Глория Естефан.
През 1974 изнася концерт в Прага, Чехословакия, делейки сцена с чехословашкия идол Карел Гот. Фелисиано е един от малкото западни поп изпълнители, които са имали възможност да излязат на сцена в страните отвъд Желязната завеса.
Хосе Фелисиано се радва на успех, пеейки и на испански, и на английски език, и печели пет поредни награди за най-добър поп китарист на списанието "Guitar Player". През 1987 година получава звезда в Алеята на славата в Холивуд и звезда в Алеята на славата в родното си Пуерто Рико. През 1987 записва "The Sound of Vienna" – песен, която е номер едно за четири седмици, а с известния Виенски симфоничен оркестър участва на живо по Австрийската националната телевизия в "Дунав парк" пред повече от 60 000 човека. През 1980 звукозаписните компании му дават възможност да записва само за страните от Латинска Америка, с което той печели още четири награди "Грами" за най-добър латински изпълнител. Прави и дует с най-известния мексикански певец по това време Хосе Хосе.
През 1994 Фелисиано записва денс албум на английски "Goin' Krazy" под псевдонима JR, който му спечелва нови фенове. През 1995 година в Ню Йорк преименуват държавното 155-о училище на Училище за сценични изкуства "Хосе Фелисиано". През 1996 участва във филма "Фарго". Фелисиано е и първият член на съдийската комисия за подкрепа на независими изпълнители към "Independent Music Awards".
Хосе Фелисиано и съпругата му Сюзън имат три деца - дъщеря Мелиса и синове Джонатан и Майкъл.



Назад

Всички статии на Брой 02, 2014

ЕСЕ
С Пупи няма нищо страшно
ИСТОРИЯ
Помен за Васил Иванов Кунчев
Личности, допринесли за Освобождението на България
Смисълът на Великия пост
ЛИТЕРАТУРА
Внимавайте, девойки, с любовта!
ЛЮБОПИТНО
Звукова система за незрящи пешеходци - проектът на Бургас за "Предизвикателството на кметовете"
МУЗИКА
Смесен хор на слепите "Академик Петко Стайнов" при ССБ - вече история или...?
НЕЗРЯЩИ ЗНАМЕНИТОСТИ
Хосе Фелисиано
ПИСМА ОТ ЧИТАТЕЛИ
Златна сватба
На колко години е ТСО в Добрич
ПРЕМИЕРА
Авва, Отче!
Предисловие
ПРОЕКТИ
Национална кампания "Запази зрението си"
РЕХАБИЛИТАЦИЯ
За по-безопасното придвижване на незрящите в столицата




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8 9 10