Брой 08, 2007
Тема: ОФТАЛМОЛОГИЯ
Клетъчни трансплантанти възстановяват зрението
Клетъчни трансплантанти успешно възстановиха зрението на мишки, които го бяха загубили, а това дава надежди, че методът може да бъде приложен и при хората, съобщи Би Би Си. Британски учени третираха животни, засегнати от очни заболявания, които са сходни с наблюдаваните при много хора.
Учените им помогнали да прогледнат отново, като трансплантирали неузрели стволови клетки на ретината в очите им. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". Британски експерти приветстваха получените резултати, окачествявайки ги като смайващи. Ако тези резултати могат да бъдат приложени при лечение на човешки очни болести, това ще помогне на милиони хора, засегнати от различни заболявания - от свързано с възрастта дегенериране на макулата до диабет.
След като бъдат увредени, фоторецепторите на конусчетата и пръчиците в ретината не могат да се заменят. Предишни опити да се присадят стволови клетки, с надеждата, че те ще се превърнат във фоторецептори, завършиха неуспешно, защото клетките не се развиха достатъчно. В рамките на изследването учени от института по офталмология и детско здраве към лондонския "Юнивърсити колидж" и очната клиника "Мурфийлдс" трансплантирали клетки, които са в по-напреднал стадий на развитие и са програмирани да се превърнат във фоторецептори
Учените отнели клетки от мишка, появила се на бял свят преди 3-5 дни - възраст, при която ретината е на път да се сформира.
След това клетките били присадени на животни, които били генно модифицирани така, че постепенно да губят зрението си - чрез подобен на срещащия се при хората пигментен ретинит или свързано с възрастта дегенериране на макулата. Трансплантите се оказали сполучливи - фоторецепторите били имплантирани и осъществили електрическа връзка със съществуващи у животното нервни клетки на ретината, а това е ключът, който му предоставя шанс да прогледне отново.
Тестовете показаха, че зеницата на гризача реагира на светлината и че е регистрирана активност на оптическия нерв, а това означава, че сигнали са изпратени до мозъка. Впечатляващо е, че узрялата ретина, за която досега се смяташе, че не притежава възстановителни способности, на практика може да поддържа развитието на нови функционални фоторецептори, заяви д-р Джейн Соудън, един от авторите на изследването.
Всички статии на Брой 08, 2007
IN MEMORIAM
170 години от рождението на Васил ЛевскиВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ИНФОРМАЦИЯ
ССБ открива "Лятна практика 2007"ГЛАСОВЕТЕ НА НАШИТЕ КНИГИ
Запознайте се с Вероника ЛиловаИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Вести от ДобричС един куршум - два заека
ИНФОРМАЦИОННА БАНКА "ЗАРИ"
Виното предпазва от кариесОцветител в наденици и кюфтета предизвиква рак
Медикаментозното лечение на наднорменото тегло помага на лекарствата за кръвно да действат
Стволови очни клетки ще лекуват слепота
ЛИЧНО МНЕНИЕ
Заговор на петима държавници срещу болните и възрастнитеОБЩЕСТВО
София - по-удобна и по-достъпна за незрящитеЧиталищен форум
Новини от Европейския съюз на слепите
ОФТАЛМОЛОГИЯ
Клетъчни трансплантанти възстановяват зрениетоПИСМА НА ЧИТАТЕЛИ
Поет на всички временаПРАЗНИЧНО
15 Август - Голяма БогородицаПРОЕКТИ
Техническа помощ на Института за публична администрация и европейска интеграция за разработване на програми и провеждане на обучение за малцинства и уязвими групиСЪРЕВНОВАНИЯ ПО ГРАМОТНОСТ
СофияСилистра