Брой 09, 2015
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
Красотата е в духовността
Под това мото от 31 август до 7 септември в Народна библиотека "Иван Вазов" – Пловдив се състоя изложба на произведения на хора със специфични възможности. Участваха творци от няколко неправителствени организации – Съюз на инвалидите – дружество Пловдив, ССБ – РСО Пловдив, Национален алианс на хората с редки болести, НАСГБ – ТО Пловдив, както и такива, нечленуващи в определена организация. Идеята, инициативата, както и основната тежест по организирането на събитието бяха на дружеството на пловдивските инвалиди с председател Вяра Мисчиян. Пловдивската регионална организация на слепите има дългогодишна традиция в това отношение, но редиците на нашите участници пооредяха и по-мащабно мероприятие от този род можехме да реализираме само съвместно със сродни организации.
Изложбата беше разположена на втория етаж, във фоайето до читалня 1. За трудноподвижните хора и ползващите инвалидни колички има асансьор от партера на библиотеката.
Посетителите можеха да разгледат плетива, макраме, гоблени, бродерии и шевици, картини и фотографии, дърворезба, сувенири от керамика, украшения от различни материали. Изложени бяха готварска книга и том от Библията на брайлов шрифт, предоставен от Стефка Стойчева - председател на Християнски център "Благодат", както и издания на отделни автори и сборници от литературен клуб "Следа" към пловдивската регионална организация на слепите. Всеки от участниците беше изявил своите умения и майсторство. Общото послание бе: "И ние можем – дайте ни повече възможности".
Шест наши участнички представиха свои изделия – Радка Христова и Гинка Примова са специалисти в изработката на макраме, Мария Йорданова е утвърдена майсторка на детски и бебешки плетива, Маргарита Балева е известна с красивите си бродерии и гоблени, а Яна Цветкова с украшенията си – гердани, гривни, обеци, от различни материали. Заедно с майка си Яна е открила магазин, където най-добре може да се види богатството на творческата й фантазия.
Най-новата участничка в изложението бе Гергана Кисьова. Тя изкарва курса по арт-терапия в НЦРС и се запалва от изкуството да се правят изделия от керамика. Включва се в проект, благодарение на който и е осигурено ателие, пещ и грънчарско колело. Работи с хъс и вещина – предпоставки за една успешна бъдеща реализация на това поприще.
Трима от участниците в изложбата, членуващи в Съюза на слепите, както и в НАСГБ – Кирил Дамянов, Димка Дамянова и Илия Кърджанов, се представиха от пловдивската организация на сляпо-глухите.
"На днешния свят липсват красотата, духовността и човечността – каза при откриването на изложбата директорът на НБ "Иван Вазов" Димитър Минев. – Ние сме длъжници на хората със специфични възможности и съм доволен, че с тази изложба в библиотеката дадохме възможност те да покажат своите таланти."
Хората с увреждания си пожелаха да бъдат забелязани – може би известна гаранция за това беше присъствието на ръководителите на някои институции като Надя Танева – директор, и Донка Аргирова – началник на отдел "Хора с увреждания – социални услуги" на дирекция "Социално подпомагане" Пловдив, Веселина Ботева – директор на дирекция "Социална политика" към община Пловдив и други.
Георги ГЕНОВ
Магията Рожен
На 18 и 19 юли 2015 г. с едно микробусче съставът за обработен и автентичен фолклор "Тракийски цвят" тръгна за участие в Роженския събор. Колите пъплеха като мравешка нишка по склоновете на красивата Родопа планина. Величествената природа ни подготвяше за предстоящите тържествени мигове. А ние, за да ги съпреживеем, си подарихме една нощувка в Смолян. На следващия ден продължихме, обнадеждени и амбицирани, за сцена номер 4.
По пътя към сцената обяснихме на последния пътен полицай, че сме незрящи участници, за да ни ориентира. Той попита и шофьорът ли е ....такъв. Приехме го като шега.
Сложихме автентичните си тракийски носии и направихме бърза репетиция. Не излезе нищо – стегнати гласове, предсценична треска.
Обявиха ни и се качихме на сцената.
Един родопски бриз с мирис на прясно окосена трева и мащерка изтръгна от нас най-доброто. Изпяхме с душите си впечатляващите разработки на "Забола е Милка две бели лалета" и "Тодоро ле, черноока". Благодарихме с поклон на овациите и грабнахме сърцата на журито. Слязохме от сцената със самочувствието на победители, а игличките на боровете потреперваха от удоволствие.
На финала на събора чановете с многообразните си гласове ни пожелаха успех и до нови срещи.
Ние се върнахме с най-високото отличие – плакет. За мене това е приз като от олимпиада.
Благодарим на Регионалната организация на ССБ с председател Велик Атанасов, че помогна това да се случи.
Софи АСЕНОВА
Всички статии на Брой 09, 2015
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ДобричКърджали
Монтана
София
Пловдив
Плевен