Брой 02, 2020
Тема: МЕСЕЦЪТ НА ВИНОТО И ЛЮБОВТА
Местни сортове вино
Историята на местните сортове вино може да се проследи още от тракийската епоха, както са установили археолозите. Последните сортове, създадени в България, датират от 70-те години на ХХ век и са много пивки, но днес, както повечето български научни постижения от това време, са позабравени.
МАВРУД
Мавруд е стар местен сорт, който се отглежда само в България от най-древни времена. Разпространен е главно в Пловдивско и по-малко в Пазарджишко и Старозагорско. Маврудът е къснозреещ сорт - в района на Пловдив гроздето узрява в началото на октомври. Най-подходящи за мавруд са дълбоките, свежи наносни почви в топлите микрорайони на страната, където няма опасност от ниски зимни температури.
Маврудът е един от най-ценните местни сортове за червени вина. Захарността на гроздето е от 17 до 23%. Вината, произведени от този сорт, са с наситен рубинен цвят, достатъчно танини и киселини и специфичен, много приятен аромат, в който преобладават горски плодове и подправки. Вината се развиват отлично в контакт с дъбова дървесина, като развиват мощен, комплексен аромат, мек, плътен и хармоничен вкус.
ГЪМЗА
Гъмзата е стар местен сорт, отглеждан от стари времена в Северна България. В Унгария, Словакия, Франция, Румъния, бивша Югославия, Австрия, Турция е познат под името кадарка. У нас доскоро беше основен сорт за червено вино в Севернобългарския лозарски район. В другите райони на страната се среща като единични лози.
Гъмзата е сравнително къснозреещ сорт - бере се към края на септември до първите дни на октомври. Голям недостатък на сорта е тънката и крехка кожица на зърното, която във влажна есен се напуква и гроздето се напада силно от сиво гниене. За да се избегне това, се препоръчват проветриви хълмисти терени с леки отцедливи почви и бързо обиране на гроздето. Устойчивостта към ниски зимни температури е слаба. При узряване сортът достига 19 - 21,8% захари.
Във Видинско натрупването на захари протича по-интензивно и технологичната зрялост настъпва по-рано - около 15 септември. В години с по-топла и суха есен червените сухи вина от сорт "Гъмза" се отличават с жив, макар и не много плътен рубинен цвят, приятен аромат на дребни червени плодове, доминиран от малина, подчертана, но мека свежест и приятни танини.
ЧЕРВЕН МИСКЕТ
Синоними - Турска ружица (бивша Югославия), Синя теменуга и Романщина (Великотърновско и Врачанско).
Червеният мискет се смята за стар български сорт. Разпространен е предимно в Подбалканската долина и Средногорието и на по-малки площи в Старозагорско, Сливенско, Ямболско и Врачанско.
Подходящи за сорта са хълмистите и проветриви терени. По устойчивост на измръзване този сорт заема първо място сред местните сортове и превъзхожда редица чужди винени сортове. Гроздето натрупва 18 - 21% захарност, за подобряването на която се прибягва до купажиране с други сортове. Вината имат сламеножълт цвят, хармоничен вкус и приятен фин мискетов аромат. При купажиране със сортовете "Димят" и "Ризлинг италиански" се получават прочутите бели сухи евксиноградски вина.
ПАМИД
Това е много стар местен сорт, отглеждан по нашите земи още от траките. В миналото е бил най-разпространеният у нас сорт. Сега площите му са силно ограничени. Отглежда се още в бивша Югославия, Албания, Турция - около Одрин, Гърция, Унгария, Румъния.
Памидът е среднозреещ сорт - бере се към средата на септември. Гроздето не е достатъчно издръжливо на сиво гниене, има средна устойчивост на ниски зимни температури. Сравнително сухоустойчив е, не е особено взискателен към почвите. Най-доброкачествено грозде се получава върху хълмисти терени с леки отцедливи почви. Сортът е предпочитан за консумация в прясно състояние. Натрупва достатъчно захари - от 18 до 24%, но киселинността му е ниска - 4 - 5 г/куб. дм. Получават се светло червени, леки трапезни вина за масова консумация. Те имат ниска киселинност и нисък екстракт, поради което не са подходящи за отлежаване, а се консумират млади, веднага след като ферментират и се избистрят.
ШИРОКА МЕЛНИШКА ЛОЗА
Това е стар местен сорт, отглеждан от незапомнени времена в микрорайона на Мелнишко, откъдето идва и името му. Разпространен е само у нас в малки размери в Благоевградски окръг около Сандански, Мелник, Петрич и селата Хърсово, Марикостиново, Капатово, Виногради и други.
Широка мелнишка лоза е къснозреещ сорт. Ценните си качества той развива само в Мелнишкия микрорайон, който се отличава с висока температурна сума през вегетацията, ранна пролет, горещо лято, дълга топла суха есен и сравнително мека и топла зима. Гроздоберът обикновено започва през първата половина на октомври. Задоволително устойчив е на сиво гниене, не е устойчив на ниски зимни температури. Гроздето има много добра захарност - 20 - 24% и достатъчна титруема киселинност - 6 - 8 г/куб. дм. Младите вина се отличават с наситен черешов цвят, интензивен аромат, доминиран от череша, достатъчна плътност и характерна пикантна тръпчивост. Много добре се развиват в контакт с дъбова дървесина. Отлежалите вина от този сорт се отличават с богат, комплексен аромат, в който се долавят интересни тонове на тютюн и кожа, вкусът е със запазена свежест и мека тръпчивост.
Известни са и научно селектираните сортове Евмолпия, Рубин, Мелнишки рубин, Плевенски колорит, Сторгозия, Руен.
Блока подготви Ира АНТОНОВА
Всички статии на Брой 02, 2020
120 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ЖАК ПРЕВЕР
В месеца на виното и любовта да се насладим на прекрасната поезия на Жак ПреверВ КИТАЙ
Годината на Металния плъхЗА ЛЕВСКИ
Вещите, снимките, гробът на ЛевскиИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
АсеновградДобрич
Пловдив
ИСТОРИЯ
9 март - Ден на спасението на българските евреиЛАЗАРИЛО
Зъболекарски кабинет "Супердент " - отлявоМЕСЕЦЪТ НА ВИНОТО И ЛЮБОВТА
Февруари - всичко е празник!Манифест на наслаждението
Любов в началото, любов докрай
Местни сортове вино
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООДХУМОР
Магистралният водопровод или "Страданията на Станчо Ангелов"Епиграми