Брой 02, 2020
Тема: ИСТОРИЯ
9 март - Ден на спасението на българските евреи
На 1 март 1941 г. министър-председателят Богдан Филов подписва акта за присъединяването на България към военно-политическия съюз с фашистка Италия и нацисткия германски Райх.
Година преди това същият министър-председател е инициатор на прословутия Закон за защита на нацията, според който евреите са лишени от всички граждански права, а по-едрите имоти са конфискувани в полза на правителството, най-често - в полза на министри и чиновници. Много висши администратори, сред които министърът на правосъдието Александър Сталийски и министърът на финансите Димитър Савов, заграбват богати еврейски къщи в центъра на София.
Какво става с евреите през 1943 г.? Те живеят в бедни жилища или в мазетата на бившите си къщи. Носят отличителна жълта еврейска звезда на ревера си.
Правителството организира две младежки формирования "Бранник" и "Български легион". Вторият е копирал името си от легионите на италианския фашистки дуче Мусолини. Младите легионери си измислят униформи, маршируват в стройни редици по улиците, вдигат ръка в нацистки поздрав и скандират - "България на българите!". Иначе правителството и младите "патриоти" остават самотни в пристъпите си на антисемитизъм. Българите тъжно и смутено гледат отстрани.
През 1941 година с помощта на Вермахта България присъединява територии от Гърция и Югославия, населени с българи. В тези земи обаче живеят и над 11 000 евреи. В началото на 1943 година войната на Източния фронт търпи обрат, започнал с поражението на едномилионна германска армия при Сталинград. Дипломатическите представители на Райха в България обаче настояват за методичното описване и изселване на всички евреи от старите и новоприсъединени предели на царство България.
В началото на март 1943 г. на гара Кюстендил спира германска влакова композиция, пътуваща от Солун за Варшава. Местни хора дочуват стонове и писъци от запечатаните вагони. Разбрали, че това е един от "конвоите на смъртта", отправящ се към концлагера "Треблинка", неколцина кюстендилци се опитват да разбият вагоните и да освободят затворените там хора. Към тях се присъединяват и селяни с брадви и лостове. Но германският конвой бързо се справя с положението и композицията заминава безпрепятствено за Полша. Българският цар Борис ІІІ е известен, но заключава, че нищо не може да направи, защото в "новите български земи евреите са ми неподвластни". Влаковата композиция напуска България. С нея са отправени на смърт част от онези 11 343 нещастни евреи от тъй наречените Нови земи.
На 9 март малка кюстендилска делегация пристига в столицата и се обръща към всички възможни инстанции за помощ. Откликва им подпредседателят на Народното събрание Димитър Пешев. Кюстендилци са поразени от дочутото - министър-председателят Б. Филов е подписал заповед за поетапно натоварване на всички български евреи, на брой 48 800, на влакови ешелони в посока Треблинка. Евреите трябва да се събират по местожителство и да се отправят към вагони на странични гари. Димитър Пешев и кюстендилската делегация пишат апел до правителството с цел да бъде възпряно това "нечовешко деяние". На 17 март четиридесет и двама народни представители преподписват апела на Димитър Пешев към министър-председателя, с който остро осъждат политиката на правителството по така наречения "еврейски въпрос". В Народното събрание обаче Пешев е бламиран като подпредседател, както и депутатите, които отказват да оттеглят подписите си. По време на бурното парламентарно заседание от депутатските банки се чуват викове "Срам! Срам!".
В Пловдив в двора на едно училище един червенокос петнадесетгодишен юноша седи със своите родители и заедно с още стотици евреи чака незнайната за него депортация. Този юноша се казва Исак Паси и можеше никога да не стане професор по философия и баща на бъдещ външен министър, ако не беше достойната позиция на Българската православна църква. Към дворната училищна врата се приближава пловдивският митрополит Кирил, но е спрян от охрана. Митрополитът, развял расо, прескача оградата и се вглежда в стотиците тъжни очи. "Скъпи съграждани, вие сте наши братя и чада и ние, духовниците, няма да ви оставим сами! Където отивате вие, там съм и аз!" - се опитва да ги успокои митрополит Кирил. Същия ден е пуснал бърза телеграма до София с текст: "Ваше Величество, В име Божие, усърдно моля за милост към евреите!".
През целия март митрополитите в Пловдив, Кюстендил, а после и навсякъде по страната оглавяват всенародни протестни шествия. Дворецът и Министерският съвет са залети от гневни телеграми. Германците настояват влаковете да се натоварят и да потеглят в посока Видин. Царят, страхлив човек и нерешителен държавник, объркано се опитва да маневрира и да отлага. Демонстрациите продължават. В крайна сметка депортирането е спряно. Първият ешелон от 8 600 евреи от старите предели на България, готови за депортация, е спрян близо до Видин. По-късно се правят многократни тайни опити това да се поднови, но напразно.
На 6 май 1943 г. на площада пред храма "Свети Александър Невски" се чества Денят на българската войска. Министерският съвет приема парада. След него военни и официални лица свалят шапки пред софийския митрополит Стефан, който трябва да благослови военните знамена. Наместо това, от стълбите пред Храма митрополитът се провиква: "Срам и позор, министър-председателю, какво правите с нашите сънародници, евреите? Ако Вие не промените Вашето поведение към тях, то аз ще пратя анатема и трижди анатема на Вас и Вашето правителство!" и се връща в храма. Министрите тихичко се изсулват в посока към Народното събрание.
В началото на лятото, под натиска на обществото и църквата, българското правителство предприема мерки да разсели всички евреи по села и трудови лагери, за да не се набиват на очи.
Така България отвоюва своите сънародници и става единствената страна, съюзник на нацисткия Райх, не изпратила нито един български евреин от легитимните си предели в лагерите на смъртта.
Когато днес честваме годишнината от спасението на евреите, нека да си спомним, че то беше дело на малка група политици, цялата Българска православна църква и огромното мнозинство от българския народ. И да си припомним, че когато българският народ се обедини около справедлива кауза, той може да победи и най-страшното зло.
Ира АНТОНОВА
Всички статии на Брой 02, 2020
120 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ЖАК ПРЕВЕР
В месеца на виното и любовта да се насладим на прекрасната поезия на Жак ПреверВ КИТАЙ
Годината на Металния плъхЗА ЛЕВСКИ
Вещите, снимките, гробът на ЛевскиИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
АсеновградДобрич
Пловдив
ИСТОРИЯ
9 март - Ден на спасението на българските евреиЛАЗАРИЛО
Зъболекарски кабинет "Супердент " - отлявоМЕСЕЦЪТ НА ВИНОТО И ЛЮБОВТА
Февруари - всичко е празник!Манифест на наслаждението
Любов в началото, любов докрай
Местни сортове вино
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООДХУМОР
Магистралният водопровод или "Страданията на Станчо Ангелов"Епиграми