Брой 11, 2021
Тема: ОФТАЛМОЛОГИЯ
Визия за зрение
На 5 октомври 2021 г. в хотел "Рила" бе проведен информационен ден по проект "Визия за зрение" за хора с увредено зрение и представители на организации и институции работещи, по политики и решаване на проблеми за хора със зрителни увреждания от регион София град, София област, Перник, Кюстендил и Благоевград, като за регион София град и София област активен партньор бе Регионална организация - София на Съюза на слепите в България.
Организатори на срещата бяха Сдружение "Ретина България" и Фондацията за реформа в местното самоуправление с участието на Столична община.
В дискусията се включиха Здравко Сечков от Столична община - изпълнителен директор на Фондация за реформа в местното самоуправление, д-р Петя Стратиева - ръководител на проекта "Визия за зрение" и председател на сдружение "Ретина България", член на ССБ от Териториална организация "София – Юг”, проф. д-р Лъчезар Войнов - ръководител катедра "Очни болести, УНГ болести и орална хирургия" във Военномедицинска академия, председател на Столично офталмологично дружество и зам.-председател на Българско офталмологично дружество и Мила Драгомирова - председател на Български съюз на оптометристите, преподавател в СУ "Свети Климент Охридски".
В хода на разговорите се обсъждаха проблемите на хората със зрителни увреждания, най-новите методи за диагностика и лечение на зрителни заболявания, анализираха се причините за възникването им и напредъка на съвременната офталмология за лечение, корекция на зрението и частично или пълно възстановяване на зрението и намаляване на зрителния дефицит. Съвременната офталмология изисква тясна координация на усилията между офталмолози и оптометристи в отговор на потребностите на пациентите със зрителни увреждания относно подобряване на зрителните възприятия в максимално възможна степен.
Юристът-експерт Хюсеин Исмаил анализира институционалната и правна рамка в сферата на възможностите за рехабилитация и интеграция на хората със зрителни увреждания, а Катя Кирилова от Националната мрежа на здравните медиатори сподели опита и трудностите, с които се сблъскват здравните медиатори при работата си с уязвими социални групи.
В България потребностите на хората с увредено зрение поради по-ниския социален стандарт на живот и ограничените бюджетни възможности са в няколкократно по-ниска степен на удовлетворяване в сравнение с високоразвитите европейски държави и в тази област има нужда от сериозна промяна на политиките и ресурсното им обезпечаване.
Хората със зрителни увреждания се нуждаят от достъпна среда, адекватно образование, съвременни помощно-технически средства и активна трудова реализация и това е единственият обективен подход за тяхната пълноценна интеграция – това бе основният извод от разискваните въпроси.
Проектът се реализира с партньорството на Асоциацията на хората със зрителни увреждания (Исландия), която споделя своя опит и добри практики, и с безвъзмездна финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез европейски финансов механизъм.
Даниела ДАМЯНОВА
Всички статии на Брой 11, 2021
*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Декември100 ГОДИНИ СЪЮЗ НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ
75 години организирано движение на слепите в пловдивския крайЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ НА СЛЕПИТЕ
Белградска декларация на Европейския съюз на слепитеЗДРАВЕ
Някои митове и лъжи за ваксинитеИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ШуменВелико Търново
Кърджали
Русе
КАРИЕРИ
Кариерният център за хора с различни възможностиКОГАТО СТЕ С ХОРА БЕЗ ЗРЕНИЕ
12 простички правила, които ще ви улеснят при общуването с незрящи хораМЕЛПОМЕНА
Театър – докосване и аромат"Имам очи, но за какво ги ползвам!"