Брой 02, 2022
Тема: НАШИЯТ БРАЙЛ
Брайлът в любовта към виното
Иван КАРАСТОЯНОВ
Четиринадесетата дата в най-краткия месец от годината е един от онези дни, на които всеки българин има причина да празнува. За едни това е международно и доста пищно честваният ден на свети Валентин и любовта. Други, по-патриотично настроени съграждани, предпочитат да почетат по стар стил свети Трифон Зарезан - покровител на лозарите и винарите. Мнозина с голямо удоволствие съчетават двата повода. Суматохата покрай покупката на шоколадови изделия, вино, цветя, бижута, плюшени играчки, балони, картички и подаръчни опаковки, обагрени в ярко розово и изпъстрени със сърца, е сравнима само с тази по Коледа. И също толкова заразна. Дори леко затворената общност на незрящите не пропуска възможността да се присъедини към празнуването, макар, както много други неща в обкръжаващия ни свят, и то да е пригодено за предимно зрителна наслада. Това, разбира се, създава редица неудобства и предизвикателства за зрително затруднените хора не само у нас. Изборът на подходящо вино за случая е едно от тях. За щастие, има хора, които не само са помислили, но вече са предложили и решение.
През 1996 г. френската фирма за производство на вино "Мезон Шапутие", разположена край река Рона южно от град Лион, е една от първите и най-видните до днес, които поставят брайлови етикети на бутилките. Разработването им отнема близо година. Екипът, заел се с това, среща редица трудности. Опазването на релефните точки от смачкване при превоз на бутилките до търговските обекти, от праха в складовете за съхранение и от високата влажност в хладилниците и шампаниерите са само част от изпитанията, с които трябва да се справят. Те обаче успяват, прилагайки не една, а две различни техники на печат върху хартия с по-особени качества. При първата от тях релефните букви се освобождават и изпъкват при лек натиск, а втората се опира на нанасянето на прозрачно, раздуващо се мастило. Те спомагат етикетите да остават четими, въпреки неблагоприятните условия, на които често са изложени винените бутилки.
Валентин Фонтенит – директор-продажби във Франция, споделя, че наличието на брайлов надпис на етикета не е довело до значително повишение в покупките на вино от страна на зрително затруднени хора. Въпреки това и допълнителните разходи от 30 - 40 стотинки за изработване и отпечатване на един брайлов етикет, те продължават да поставят такъв на всяка от десетте милиона бутилки, които ежегодно напускат избата им. Това се е превърнало в неразривна част от техния имидж. Причина за това е и добрият обществен отзвук. Предвид особеностите на брайловата азбука и ограниченото пространство, те решават да поместят на етикетите информация за името, сорта, реколтата и цвета на виното.
Създаването на това удобство за незрящите любители на доброто вино не е самоцелно. Въвеждането му първоначално е знак на уважение към Морис де ла Сизеран – незрящ музикант, библиотекар, общественик, директор на Парижкия институт за незрящи и собственик на лозя, които понастоящем са част от притежаваните от фирмата насаждения. Днес това е четвъртвековна традиция, която осигурява самостоятелност на незрящите ценители на виното. Остава да се надяваме някоя българска организация на и за хора с увредено зрение да внесе тази добра практика, да я представи убедително на родните винопроизводители и да се намери поне един от тях, който да я приеме присърце, за да може зрително затруднената общност в България също да усети тази предвидена от закона свобода. А докато се случи това, нека пием дълго и с наслада от любов към виното и от виното на любовта!!!