Брой 05, 2022
Тема: ИНСТИТУЦИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Национална кръгла маса в българския парламент
На 19 април 2022 г. в София в зала 1 на сградата на Народното събрание национално представителни организации на и за хората с увреждания инициираха Национална кръгла маса на тема "Тенденции, проблеми и новости при медицинските изделия и помощните средства", която се проведе под егидата на председателя на 47-мото Народно събрание на Република България.
Присъстваха членовете на Националния съвет за хората с увреждания към Министерски съвет, както и представители на заинтересованите институции и експерти.
Форумът откри г-жа Веска Събева – зам.-председател на Националния съвет.
Тя благодари за съпричастността на всички, отзовали се на поканата – председателя на парламента, председателя и представители на социалната комисия към парламента, омбудсмана на Република България, зам.-министъра на социалната политика г-н Лазаров, народни представители, представители на медиите.
Председателят на парламента г-н Никола Минчев приветства инициативата на Националния съвет на хората с увреждания, като изрази надежда за своевременно и адекватно решение на наболелите проблеми, което ще даде възможност за полагане на по-добра грижа за качеството на живот на хората в неравностойно положение:
"Уверен съм, че днешната дискусия ще подпомогне намирането на най-правилните решения и най-прекия път за това нашите сънародници да получат медицинските изделия и помощните средства, които са им необходими. Вярвам, че компетентността на участниците в днешната дискусия и безусловната ангажираност на народните представители ще ни позволят в най-скоро време да се похвалим с по-ясна, по-достъпна подкрепяща политика към хората с увреждания. Желая успех на кръглата маса и очаквам да се запозная с резултатите от нея в най-скоро време".
Проф. д-р Диана Ковачева – омбудсман на Република България, подчерта, че непрекъснато следи с голямо внимание проблемите, реда и предоставянето на тези
важни за хората с увреждания медицински изделия.
Тя спомена някои констатации, базирани преди всичко на жалби от хора с увреждания до институцията на омбудсмана, която е ангажирана с темата от дълго време.
Настоява се за адекватно осигуряване и финансиране на качествени медицински изделия, съобразени с индивидуалните потребности на всеки човек. По нейни думи този процес е в ход от дълго време, но все още не е реализиран докрай.
Представители на различни институции и организации изнесоха презентации по темите, пряко касаещи значението на медицинските изделия за хората с увреждания от различните групи.
Поради невъзможност да присъстват част от предварително обявените презентиращи бяха сменени от свои колеги, но основните теми бяха:
- "Тенденции и стандарти на помощните средства, предназначени за хора с увреждания";
- "Ролята на ранната диагностика" - доц. д-р Дончо Дончев, катедра УНГ, Военномедицинска академия – АРДУС;
- "Значение на слухопротезирането за личностното развитие";
- "Технически спецификации на помощните средства и медицинските изделия" – инж. Борислава Величкова – АРДУС;
- "Специфика на сляпо-глухотата и компенсация на слуховата загуба при сляпо-глухи" – проф. д. п. н. Мира Цветкова - Арсова, СУ, НАСГБ.
На форума говориха и експерти от Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика, НЗОК, Комисия по здравеопазването, Комисия по труда, социалната и демографската политика, Комисия за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество, народни представители.
Във финалната дискусия се включиха представителите на организациите на хората с увреждания, за да обяснят в детайли какви са конкретните нужди и потребности на техните членове от медицински изделия.
Председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев също даде повече конкретика по проблемите и нуждите на хората, лишени от зрение, като подчерта констатацията, че до момента се работи с една много архаична система както по отношение на финансирането на медицинските изделия, така и по отношение на тяхното качество.
Той акцентира върху спецификата на потребностите конкретно на незрящите хора, като поясни, че техните основни дефицити са липсата на описание за заобикалящата ги действителност и достъпът до различна информация. Относно последното г-н Долапчиев раздели информацията на две части – информация, отнасяща се до мобилността, и информация, нямаща пряко отношение към живота и здравето и свързана с технически помощни средства, нямащи пряк медицински характер. По тези признаци към първия вид се отнасят средствата за мобилност и рехабилитация, а към втория – помощно-техническите средства, които никъде в Европа не се финансират от здравно-осигурителните каси.
Той отбеляза като проблем и факта, че на организациите на хора с увреждания не е дадена възможността да разширяват списъка с помощно-технически средства и медицински изделия в съответствие с непрекъснатото развитие на модерните технологии.
Председателят на ССБ доразви темата за различните видове помощно-технически средства за слепи и тяхното конкретно предназначение.
В дискусията се включиха и бившият председател на АХУ Минчо Коралски, зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров, който изтъкна отличното си сътрудничество със ССБ, председателите на Съюза на сляпо-глухите, представители на съюзите на глухите, инвалидите, БАЛИЗ и други.
Накрая всички участници се обединиха около заключението, че при индивидуализирането на подхода при определянето и едно стабилно и качествено финансиране на медицинските изделия за хората с увреждания това ще им помогне да бъдат пълноценни членове на обществото и да дават своя принос за неговото бъдеще.
Организирането на този национален форум и участието в него на толкова много представители на различни институции и национално представителни организации бе от изключителна важност за ефективното дискутиране на теми от голямо обществено значение. И особено важно бе, че чрез този национален форум Националният съвет на организациите за хора с увреждания се легитимира като орган пред новото правителство и постави пред него наистина наболелите проблеми, като надеждата е държавните институции да изпълнят поетите на тази среща ангажименти и да се постараят да осигурят на хората в неравностойно положение един наистина достоен и пълноценен живот.
Марина ПЕТКОВА
Всички статии на Брой 05, 2022
**ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Юни*СТИХОТВОРЕНИЕ
Май24 МАЙ - НАЙ-БЪЛГАРСКИЯТ ПРАЗНИК
България има нужда Търново да е Велико!IN MEMORIAM
За приятеля с обичИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
КърджалиДобрич