Брой 07-08, 2022
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Троян
Музеят на занаятите е достъпен за хора със зрителни увреждания
Сигурно много от вас често посещават музеи, галерии и други културни забележителности. А задавали ли сте си въпроса колко от тях са достъпни за хора с нарушено зрение!? В колко от тях можете да се докоснете поне до част от изложените експонати!? Голямо улеснение за един човек с нарушено зрение например би било да има лупа, с помощта на която по-лесно да изчита надписите и информационните текстове. А какво по-хубаво от това незрящите посетители да могат сами да се запознаят с голяма част от информацията за изложеното в залите. За целта би следвало да има аудио беседи или пътеводители, както и брайлови такива за владеещите брайл зрително затруднени лица.
За един такъв музей ще ви разкажа в настоящата статия. Да, намира се тук, в България. Става дума за Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства в град Троян.
Услугите, които предлага музеят за хора със зрителни увреждания, са следните:
- Пътеводител за музейната експозиция, отпечатан на брайл.
- Аудио беседа, качена на смартфон на музея, която може да се слуша от заинтересованите лица.
- Лупи, които да бъдат в помощ на слабовиждащите посетители.
- На разположение са и експонати за сетивен допир. Чрез тях се дава възможност незрящите да се докоснат пряко до занаятчийските произведения.
Обособено е място в една от залите на музея. Там хората с нарушено зрение могат да научат повече за Троян и за природните и културно-историческите забележителности на Троянския край. Владеещите брайл пък могат да седнат и спокойно да изчетат отпечатаните на брайл материали. На избралите да се запознаят с музейните експозиции чрез слушане ще бъде предоставен смартфон с аудио пътеводител. И не на последно място – възможно е да се пипнат някои от музейните експонати, предоставени специално за целта.
Пътеводителят дава възможност на читателите да се запознаят с представените във всяка една от залите занаяти. В първа зала например е показан архитектурно-етнографски макет, представящ част от Троянската предосвобожденска занаятчийска улица (чаршията). Три от залите на музея са посветени на керамиката. Представено е развитието на керамиката по българските земи от Праисторията до късното Средновековие; керамиката в Дунавска България в периода 680 - 1018 г.; керамиката в Дунавска България в периода 1185 - 1396 година. В отделна зала е експонирана следосвобожденска керамика. Като интересното за троянската керамика през този период е нейната украса (тъй наречената троянска шарка). Тя може до голяма степен да се усети от незрящия посетител при запознаването с предоставените по проекта керамични съдове.
В музея на занаятите в Троян могат да се видят и характерните за Троянския край тъкани и облекла, както и занаятите, чрез които се произвеждат.
В залите на музея са показани още:
- дървообработващите занаяти – горянство, стругарство, пирография, църковна дърворезба;
- металообработващите занаяти – коларо-железарският занаят, ковачество, медникарство.
Достъпността за хора със зрителни увреждания в Музея на занаятите - Троян е възможна след реализацията на проект "Създаване на среда за интелектуална и социална комуникация за хора със зрителни затруднения". Проектът е финансиран от Общинска програма "Обществен форум за реализация на партньорски проекти".
За групови посещения е препоръчително да се направи предварителна заявка.
Повече за работното време, входните такси, както и информация за контакт можете да намерите на интернет страницата на музея: https://troyan-museum.com.
Силвия ДАЦИН
Всички статии на Брой 07-08, 2022
**ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Август*СТИХОТВОРЕНИЕ
ЮлиВАЖНО!!!
Ново при получаването на помощни средства и медицински изделияВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
XVIII Национално общо събрание на пълномощниците на ССБДУХ И МАТЕРИЯ
За слепите и прозрелитеИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
КърджалиДобрич
Тутракан
Велико Търново
Троян
Русе