Брой 06, 2024

Тема: НАШИЯТ БРАЙЛ

Прочети ме с пръсти



И тази година Национално читалище "Луи Брайл 1928" организира традиционния конкурс по брайлова грамотност, който се провежда около 24 май.
Този път той премина на 30 май и в него взеха участие четирима възрастни брайлисти и осем ученици от софийското училище за деца с нарушено зрение, носещо името на гениалния създател на брайловото писмо.
Както и в предишни години, конкурсът премина в два основни модула – бързо и правилно прочитане на малък откъс от подбрано литературно произведение и правилно писане на откъс от друга литературна творба и художествено четене.
За възрастните участници и децата творбите бяха подбрани тематично в съответствие с възрастта им.
Журито бе в състав: председател – дългогодишният брайлист Петър Стайков и членове – Йордан Младенов - председател на Национално читалище "Луи Брайл 1928", Савка Кацарска - преподавател в училището за деца с нарушено зрение в София, Румяна Димитрова - бивш преподавател по брайлова грамотност в софийския ЦСРИ "Светлина" и Марина Петкова - редактор в списание "Зари".
В първия модул на конкурса при възрастните бяха отбелязани изключително добри резултати.
Първото място спечели дългогодишният участник и опитен брайлист Хари Хараламбов.
С огромно удоволствие журито констатира, че освен национален състезател по шоудаун Бехие Ахмед се показа и като изключително добър брайлист и напълно заслужено спечели второто място, като нейната писмена работа бе единствената с нула грешки, а разликата се образува от скоростта на четене.
Трети се класира Андрей Григоров.
При децата първа стана Димана Маринова с единствена грешка при писането.
Второто място спечели Александра Каймакчиева, чиито показатели и при четене и при писане бяха много близки до тези на Димана.
Третото място остана за Христиана Брайкова.
За пореден път е добре да се подчертае, че брайловото ограмотяване се случва с много четене и писане. Единствено брайлово грамотният незрящ човек може да се приеме като истински грамотен, тъй като ограмотяването чрез компютър също дава определен вид грамотност, но тя е различна от грамотността на владеещите брайловото писмо.
Вторият модул от конкурса премина в Столична библиотека при пълна зала и с присъствието на кмета на столичния район Средец г-н Трайчо Трайков.
В приветствието си председателят на националното читалище г-н Младенов подчерта, че през последните две години интересът към брайловите книги се е повишил, което се изразява в много повече предоставяни и прочетени томове, както и в увеличаването на броя на читателите и ползвателите на брайловата библиотека.
Значително се е подобрило качеството на доставяне на книгите, както и на тяхното отпечатване, благодарение на въвеждането на модернизирана технология в читалището.
Участниците в този изключително интересен и приятен модул на конкурса бяха оценявани както в предишни години от гласовете на публиката, така и от жури с председател Петър Стайков и членове – Петкана Ботева-Димитрова - библиотекар в Националното читалище "Луи Брайл 1928", и Росица Милчева - учител в едноименното училище за деца с нарушено зрение.
Всеки от участниците изтегли чрез жребий своя текст за художествено четене, като имаше възможност предварително да се запознае с него и да се поупражнява.
Пръв беше Сейди Юруков, който представи откъс от "Българи от старо време" на Любен Каравелов.
След него откъс от "Вечери в Антимовския хан" на Йордан Йовков прочете Хари Хараламбов, а веднага след Хари откъс от разказа "Задушница" на Елин Пелин представи Стоян Господинов.
Тази година в подбора на произведенията са участвали и активни читатели на брайловата библиотека. Именно разказът на Елин Пелин е бил по тяхно предложение, както и следващият - "Кумата Берта" на Чудомир, който прочете Андрей Григоров.
Андриан Асенов представи брилянтно друг откъс от "Българи от старо време" на Каравелов, където отношенията на дядо Либен и хаджи Генчо са се развили вече в друга плоскост, благодарение на копривщенските свахи.
Следващият разказ - "Съседки" на Георги Райчев, не е наличен в брайловата библиотека и е бил разпечатан специално за конкурса. Много артистично той беше прочетен от Ивайло Величков.
Последните две произведения бяха представени от две момичета – все още ученички.
Най-малката участничка Димана Маринова – ученичка от четвърти клас, прочете един изключително труден като текст откъс от "Алиса в страната на чудесата" от Луис Карол, но не в традиционния превод, с който сме свикнали от малки, а много по-нов.
Труден, защото бе изпълнен с много сложни измислени думи, с които детето се справи перфектно.
Другата творба бе прочетена от шестокласничката Александра Каймакчиева и това бе началото на "Том Сойер" от Марк Твен.
Всички участници се справиха със сложната задача на художественото четене превъзходно, като четирима от тях участваха и бяха отличени и в предходния модул от конкурса.
В самия край журито определи първата класирала се тройка, като тя бе обявена след гласуването на публиката.
Трети се класира Сейди Юруков, втори стана Хари Хараламбов, а всеобщ фаворит бе Андриан Асенов.
Отличени и наградени бяха и най-активните и четящи ползватели на брайловата библиотека на читалището за миналата 2023 година.
Първото място заема Ивайло Величков с 261 прочетени брайлови тома.
Втора е Иванка Никифорова с 244 прочетени тома, а след нея е Христина Цветкова с 228 тома.
Специални награди получиха и активни читатели – деца от Пловдив.
Това са шестокласникът Костадин Тодоров, който е прочел 165 брайлови тома, и четвъртокласничката Димана Маринова, прочела 131 тома.
Конкурсът се организира и проведе с финансова подкрепа от РО - София.
И с риск да се повторя, отново бих искала да апелирам към всички незрящи хора – млади, стари, тези от средното поколение, деца.
Независимо от това дали сте родени без зрение, или сте го загубили впоследствие, учете брайловата азбука, пишете, четете, усъвършенствайте брайловата си грамотност, защото това е един от пътищата към изграждането ви като образовани, интелигентни и добре информирани хора с широка обща култура!

Марина ПЕТКОВА










Назад

Всички статии на Брой 06, 2024

**ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Юли
*ВАЖНО!!!
Обява за подбор на кандидати за осигуряване на високотехнологични помощни средства
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Велико Търново
Карнобат
София
Силистра
НАШИЯТ БРАЙЛ
Прочети ме с пръсти
ПРОЕКТИ
Чуждоезиковото обучение - повече шанс за трудова реализация на незрящите младежи
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СПОРТ
Държавно индивидуално първенство по шахмат
Параолимпийски дни "Варна 2024"
Европейско първенство по стрелба с лък за хора с увреждания
ТЕХНОЛОГИИ
Полезна информация
Как може да бъде полезно преносимото четящо устройство Pearl
Какво представлява брайловият компютър b.book
BeeMyEyes излезе вече и за Windows
ЮБИЛЕИ
Иван Тодоров на 80 години
Ангел Сотиров на осемдесет години




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8 9 10 11