Брой 07-08, 2024

Тема: ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ

XVIII национално общо събрание на пълномощниците на ССБ


IV-то заседание


Тази година Националното общо събрание на пълномощниците на ССБ проведе своето четвърто заседание на 28 юни в хотел "Поп Харитон" в Дряново.

На предишния ден – 27 юни, в 15 ч. беше открита изложба от художествени изделия, изработени от членове на сдружението в курсовете по арт терапия, организирани от регионалните организации, Националния център за рехабилитация на слепи - Пловдив и комплексите "Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и пълнолетни лица с трайни сензорни, физически и множество увреждания".
Арт терапията е утвърдена и високоефективна форма за изява на таланта и възможностите на хората със зрителни увреждания. В изложбата бяха представени художествени изделия, изработени от членове на регионалните организации в Смолян, Силистра и Стара Загора, потребители на Националния център за рехабилитация на слепи - Пловдив и комплексите "Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и пълнолетни лица с трайни сензорни, физически и множество увреждания" в градовете София, Сливен, Варна, Габрово, Шумен и Русе.
При откриването на събитието приветствия поднесоха Васил Долапчиев -председател на ССБ, Мария Башева - областен управител на област Габрово, Диляна Джеджева - зам.-кмет на община Дряново и Росица Димитрова - директор на дирекция "Социални дейности и здравеопазване" в община Велико Търново.
Гостите и членовете на XVIII Национално общо събрание на пълномощниците с голям интерес разгледаха представените експонати.
По късно, от 17.30 ч., програмата продължи със семинар на тема "Развитие на приобщаващото образование на деца със зрителни увреждания".
Проф. Владимир Радулов изнесе доклад на тема "Развитие на приобщаващото образование на деца със зрителни увреждания". В него той запозна членовете на XVIII Национално общо събрание на пълномощниците с историческото развитие на интегрираното обучение на децата с нарушено зрение в страната и чужбина. Отделено беше подобаващо внимание на различните модели на приобщаващо образование и съпътстващите го проблеми. В проведената едночасова дискусия членовете на върховния орган поставиха много въпроси относно качеството и ефективността на процеса на обучение и посоките на развитие на приобщаващото образование на децата със зрителни проблеми.
Четвъртото заседание на общото събрание на пълномощниците на ССБ започна на 28 юни в 9.30 сутринта и продължи до обяд.
След като избраха преброители, пълномощниците изслушаха доклада на мандатната комисия, според който от избраните 54 пълномощници на форума присъстваха 42-ма, като 10 от тях бяха упълномощени да представляват свои колеги.
По този начин заседанието беше обявено за легитимно и протече при кворум от 52-ма пълномощници.
След това заседанието започна работата си по предварително обявения дневен ред.


По отчета на Управителния съвет за дейността на ССБ през 2023 г. думата взе Негослав Събев, който постави въпроса за прилагането у нас на европейската директива за достъпността на продукти и услуги и включването ѝ в българското законодателство.
Председателят Васил Долапчиев отговори, че такъв проектозакон е изработен от работна група и е внесен в парламента, но няма яснота кога той ще бъде обсъждан и приет. Той изрази съмнение това да се случи в рамките на тази година.
На следващия въпрос на г-н Събев за това каква е възвращаемостта от инвестициите във фотоволтаичните системи председателят посочи срок от 4-5 години.
По отчета взеха отношение още Росица Маринова, Борислав Лазаров, Стефка Пенчева и Георги Генов, който попита дали Съюзът на слепите ще продължи да дарява финансови средства за подпомагане на дейността на НЦРС - Пловдив.
Отговорът бе, че до окончателно решаване на проблема с финансирането на Центъра Съюзът на слепите в България ще продължи да дарява суми в размер до 150 000 лв. годишно, като за тази година в бюджета е заложена сумата от 75 000 лева.
Николай Йорданов попита докъде е стигнала работата по адаптирането на новите гласове от neural speechLab към операционната система IOS.
Отговори му Недялко Димов в качеството си на председател на технологичния съвет към ССБ. Той обясни, че има заложени за целта финансови средства, има и изпълнител в лицето на проф. Стоян Михов и специалисти от БАН, но основната спънка произтича от компанията "Apple", чиято операционна система е затворена и в нея не може да се инсталират странични приложения.
Надеждите са все пак в някое неопределено бъдеще и това да се случи за потребителите на устройствата на "Apple".
Пълномощниците приеха отчета за дейността, както и финансовия отчет на сдружението за 2023 г., което бе втора точка от дневния ред на заседанието.
Следваше обсъждане на информация за стопанската дейност и финансовите резултати на "Успех Филтър ССБ” ЕООД през 2023 година.
Освен производствената дейност съществена дейност на дружеството е отдаването на помещения под наем. Тази стопанска дейност играе все по-важно и определящо значение при формирането на крайния финансов резултат както в отделните предприятия, така и в холдинга като цяло.
Към 31.12.2023 г. холдингът приключва на загуба в размер на 16 000 лева.
Финансовият резултат е формиран от приходи със следния произход:
• Приходи от реализирана продукция и услуги
• Приходи от реализирана стока
• Приходи от продажба на материали, дълготрайни активи
• Приходи от наеми
• Приходи от финансирания.
Най-значими за крайния финансов резултат са, без съмнение, приходите, получени от производствената дейност в поделенията. Общо за холдинга същите възлизат на 4 154 000 лева.
Когато анализираме крайния финансов резултат от стопанската дейност, е необходимо да се съобразим с факта, че върху крайния резултат съществено влияние оказват както приходите от основната производствена дейност на предприятията, така също и получените приходи от наеми и съответните разходи за осъществяване на дейността "Отдаване на площи под наем". Отчетените приходи от наеми за 2023 г. възлизат на 1 632 000 лв. - общо за холдинговото дружество.
От изнесените отчетни данни можем да отбележим, че е налице влошаване на крайния финансов резултат за отчетната година спрямо предходната. Общо за холдинговото дружество е реализирана минимална загуба от 16 000 лева. Много и разностранни са факторите, влияещи върху получаването на този краен финансов резултат. Определено можем да кажем, че през 2023 година производствените предприятия изпитваха затруднения при осъществяването на дейността си.
Когато разглеждаме данните за производствената дейност, отчитаме значително намаление на приходите от реализация на готова продукция. Общо за холдинга е постигната реализация на готова продукция в размер на 4 154 000 лева. За миналата година отбелязваме намаление в нивата на приходите от реализация и в трите производствени поделения. Това несъмнено оказва отрицателно влияние върху формирането на загуба от дейността и в трите производствени предприятия. Тук обаче не можем да не отчетем силното влияние на инфлационните процеси, протекли през изминалите две години, които вдигнаха необичайно високо продажните цени през 2022 г., следвайки тенденцията за стремглаво повишение в цените на материалите, металите, електрическата енергия и газта. Тези инфлационни процеси неминуемо доведоха до неестествено повишаване и на цените на артикулите от нашето производство, като се отчете много голямо завишение в стойностите на реализацията при едни и същи обеми на произведената продукция спрямо предходната година.


Следвайки тренда на международните цени, нашите фабрики също увеличиха продажните цени на готовата произведена продукция, с което се получиха неестествено високи печалби през 2022 г. при условията на закупуване и влагане в производството на по-евтини суровини и реализация на готова, произведена от нас, продукция на по-високи продажни цени.
През отчетната 2023 г. описаният процес се обърна стремглаво в обратна посока, което доведе до затормозяване на вътрешния и външния пазар за нашите произведени стоки. Бяхме принудени да продаваме на по-ниски цени при произведени продукти с по-високи цени на суровините и материалите, закупени в предишни периоди. От друга страна рязко се намали търсенето и реализацията на метални капачки и филтри, както и на услугата лакиране на ламарина за производство на търговски амбалаж, което доведе до намаление в нивата на производството и реализацията на готова продукция.
Наблюдаваното повишаване на интереса за закупуване на повече и презапасяване със суровини и стоки от нашите клиенти, купувачи на наши производствени продукти, рязко намалиха търсенето през 2023 г. поради презапасяване. Този отрицателен ефект на протеклите сложни инфлационни процеси се засили още повече в предприятието в клон Шумен, предвид факта че през 2022 г. се лакира извънредно голямо количество ламарина за спрялото производство (поради ремонт) в предприятие за метален амбалаж "ХЕРТИ" ООД - Шумен. Тази поръчка бе извънредна и след влизането в нормален производствен процес в същото предприятие се прекрати лакирането на извънредните поръчки в клон Шумен през 2023 година. Последните разчитат за производствената си програма само и основно на нашето предприятие в Плевен и на фирма "НОВА" ООД - Ловеч, в които, както споменах по-горе, се реализира през отчетната година голям спад в производството.
Несъмнено обаче тук трябва да отчетем факта, че настоящите моментни затруднения не са предизвикани от производствени и кадрови проблеми в предприятията, а до голяма степен, както бе споменато по-горе, от крайно неблагоприятната пазарна ситуация по реализацията на готовата продукция на вътрешните и външните пазари, силно повлияна от икономическите сътресения, свързани с пандемията КОВИД-19 и започналата война в Украйна.
Анализирайки цялостната стопанска дейност, можем да отбележим също така и друга тенденция, а именно увеличение на приходите от наеми през 2023 г. с 271 000 лв. в сравнение с получените през предходната година. Общо за холдинговото дружество отчитаме приходи от наеми в размер на 1 632 000 лв. при получени 1 361 000 лв. през 2022 година. Този ръст в приходите от наеми до голяма степен компенсира изоставането в производствената дейност.
Сравнявайки крайния финансов резултат от дейността през отчетната и предходната година, разбира се, трябва да отбележим и голямото влияние на продажбата на два имота в клон Дряново, на стойност от 285 000 лв., през 2022 година, което оказва съществено влияние при формирането на голямата печалба през същата година. Освен това през 2023 г. бяха отчетени като текущ разход целите СМР по изграждането на фотоволтаичните системи, изградени върху покривите на производственото хале в клон Шумен (на стойност от 264 000 лв.), ремонта в клон Дряново на стойност 34 000 лв. и други.
От казаното дотук можем да направим обобщен извод за стопанската дейност, че за нашите производствени предприятия отмина една година, значително по-тежка и по-трудна от предходната.
В посока привличане на външни държавни финансирания и средства по различни проекти и програми през отчетната година бяха постигнати следните безвъзмездни финансирания:
- На първо място бяха усвоени финансирания по възстановяване на част от осигуровките на работещите в специализирани предприятия за хора с увреждания от АХУ (Агенция за хора с увреждания). За отчетния период предприятието в София е усвоило средства по тази линия в размер на 45 000 лева.
- На второ място холдинговото дружество разработи, кандидатства, класира се и усвои част от средствата за бизнес проект със стопанска насоченост към АХУ за закупуване на специализирани съоръжения за производство на нов вид филтри тип "ХЕПА", с голяма производителност и високо качество, на територията на предприятието в София, на стойност 80 000 лева.
- На трето място предприятието в София кандидатства и спечели проект със социална насоченост в АХУ за закупуване и инсталиране на нови климатични устройства в новите производствени помещения на втория етаж в производствената сграда на фабриката на стойност от 32 000 лева.
Или общо привлеченото финансиране по различни програми се равнява на 157 000 лв. за отчетната 2023 година.
Поделенията в Пловдив и Русе почти отсъстват от настоящия отчет за 2023 г. поради преминаване на дейността им като звена към ССБ и липса на дейност в съответните клонове на холдинга.
Крайният финансов резултат на централата на холдинговото дружество е значително увеличен спрямо миналогодишното ниво на реализираната печалба. А именно - Централата приключва годината на печалба в размер на 529 000 лв. при реализирана печалба през 2022 г. съответно 405 000 лева. Реализиран е значителен ръст в размер на 31% спрямо предходната година.
Централата няма задължения към финансови и държавни институции, банкови и фирмени юридически лица. Задълженията към персонал, данъци и осигуровки са текущи и се изплащат редовно, без изоставане и в определените срокове. Строителство и ремонти се изплащат в сроковете, определени от договорите със съответните строителни и специализирани фирми. Местните данъци и такси се издължават с предимство още в първото тримесечие с цел ползването на отстъпките от общините за изплащане на данъците до 30 март от годината.


Съгласно решение на УС на ССБ, с цел финансово подпомагане на ССБ за осъществяване на неговите политики и разнообразни дейности, Централата на холдинговото дружество е превела на съюза през 2023 г. средства в размер на 390 000 лева.
Това са извадки от информацията за стопанската дейност, която пълномощниците приеха и преминаха към обсъждане на информация за стопанската дейност и финансовите резултати на ПС "Релакс" - Шипковски минерални бани, хотел "Поп Харитон" - Дряново и хотел Хоризонт" - Обзор през 2023 година. Общият извод от предоставените данни е, че и трите почивни бази запазват стабилно финансово състояние и функционират нормално в съответствие със сезонната им посещаемост.
Пълномощниците приеха и тази информация, след което преминаха към следващата точка от дневния ред - Доклад на Контролния съвет на ССБ за дейността му за 2023 година.
През изтеклия период КС на ССБ е извършил общо 9 проверки, от които 5 на РО, 1 на ТО, 2 на клонове на "Успех Филтър ССБ" ЕООД, както и 1 проверка на звено към ССБ и 0 по сигнали и жалби.
При извършените проверки е дадена възможност на всички страни да се запознаят с резултатите и констатациите, да изразят своето становище, както и да дадат допълнителна информация и обяснения.
Председателят на КС Недялко Димов сподели, че на местата, които посещава, се наблюдава все по-сериозна дисциплина и отговорност, което той и членовете на КС намират за много удовлетворителна тенденция.
Като цяло докладът на контролния съвет е изготвен съвсем обективно и от него може да се направи реална оценка на работата на структурите на Съюза, изводите от която са изключително положителни.
Един от членовете на КС – г-н Георги Генов, отправи препоръка към регионалните и териториалните организации да правят опити за намиране на финансиране извън бюджетните средства от ССБ, като даде за пример РО - Бургас.
Докладът на контролния съвет беше приет.


Като следваща точка пълномощниците приеха информация за дейността на НЦРС - Пловдив, която присъства във всяко заседание на Националното общо събрание.
След това на вниманието им бе предоставен материал за планирани за реализация значими инвестиционни проекти през 2024 година. Те са както следва:
- Изграждане на фотоволтаични електроцентрали (ФЕЦ) на покривите на предприятията в София и Пловдив и увеличаване на мощността на наличната централа в Шумен.
- Изграждане на производствено складово хале в Пловдив, бул. "Цариградско шосе" № 112.
- Ремонтни дейности и полагане на второ електрозахранващо трасе в предприятието в Шумен във връзка с отдаване на помещения под наем.
- Покупка на ново оборудване за производството на филтри в предприятието в София.
- Покупка на автоматична портална преса с подаващо устройство и щанцов инструмент от "Успех Металкап ССБ” ЕООД - Плевен.
Въпреки сериозността на предоставения материал и информацията в него, засягаща пряко дейността и бъдещото развитие на организацията ни, пълномощниците го приеха без да зададат въпроси, вземат отношение или изкажат мнение.
Дойде редът и на програмата на ССБ за 2024 година. В нея са описани всички основни дейности на сдружението и задачите, които да бъдат изпълнени по тяхната реализация.
Преди програмата да бъде приета, Николай Йорданов постави въпроса за контролирането от технологичния съвет на достъпността на уебсайтовете и приложенията, но след проведена дискусия бе направен изводът, че това няма как да бъде функция на Съюза, а би трябвало да се следи от съответните, отговарящи за това, държавни органи, които следва и да санкционират нарушаващите тази директива. При всички случаи личната индивидуална активност на незрящите потребители е от най-голямо значение при решаването на проблемите с достъпността.
Приет бе и бюджетът на ССБ за 2024 година.


В самия край на заседанието, поради липса на постъпили молби и жалби до Общото събрание, пълномощниците отвориха дискусия по наболели в техните организации проблеми. Тази дискусия бе сякаш най-оживена и в нея се включиха по-голям брой участници, а след това заседанието бе закрито.

Марина ПЕТКОВА


Назад

Всички статии на Брой 07-08, 2024

*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Август
187 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ
Към Апостола
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
XVIII национално общо събрание на пълномощниците на ССБ
ГЛОБУС
Цифровият напредък в транспорта може да изключи някои хора
ДУХ И МАТЕРИЯ
Мнозина са звани, малцина избрани
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
София
Силистра
Шумен
Велико Търново
Плевен
Гоце Делчев
ИСТИНСКА ИСТОРИЯ
"Hello darkness, my old friend…"
ЛИЧЕН ОПИТ
Какво е да си незрящ журналист
ПРИОБЩАВАНЕ
Светът най-накрая прави филми за незрящи
РАЗКАЗ НА БРОЯ
"Среща"
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СПОРТ
Стрелба с лък
Шахмат
Държавни първенства по шоудаун




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8