Брой 07-08, 2024

Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ

Пловдив


Международна конференция "Скрита дискриминация към хората със сензорни увреждания"

Хората със сензорни увреждания се сблъскват със скрита дискриминация в различни аспекти на живота си, често произтичаща от обществените нагласи, липсата на информираност и структурните бариери.
Скритата дискриминация спрямо хората със сензорни увреждания може да се прояви по различни начини, като често произтича от погрешни схващания, липса на осведоменост и недостатъчни знания. Хората със сензорни увреждания могат да бъдат изключени от социални контакти, групови дискусии или срещи на работното място поради предположения, че не могат да участват пълноценно. Лицата със зрителни увреждания могат да се сблъскат със скрита дискриминация в онлайн среда или на обществени места, където липсват подходящи указателни табели, информация на брайл или достъпни уебсайтове. Скритата дискриминация може да включва фини предразсъдъци като например предположението, че хората със сензорни увреждания са по-малко способни или компетентни от своите колеги без увреждания. Лицата със сензорни увреждания могат да се сблъскат със скрита дискриминация по време на процеса на наемане на работа или на работното място, като се сблъскат с предразсъдъци, които засягат техните възможности за работа и кариерно развитие. Скритата дискриминация може да включва предположението, че лицата със сензорни увреждания винаги се нуждаят от помощ, вместо да се признават техните способности и независимост. Хората със сензорни увреждания могат да се сблъскат със скрита дискриминация и когато културните обекти, музеите или местата за отдих не предлагат достъпни преживявания.
Това са само част от възможните случаи на скрита дискриминация, затова е важно да се повиши осведомеността на хората с увреждания и да се работи колективно за създаване на по-приобщаваща и достъпна среда за тях. Застъпничеството, образованието, промените в политиките и откритият диалог са от ключово значение за справяне с тези предизвикателства и за насърчаване на равните права и възможности за всички.
Борбата срещу скритата дискриминация е тясно свързана с насърчаването на демократичното участие и избягването на дезинформацията.
Във връзка с казаното по-горе, в продължение на два дена - на 25 и 26 юни 2024 г., Националният център за рехабилитация на слепи (НЦРС) – Пловдив беше домакин на международна конференция "Скрита дискриминация към хората със сензорни увреждания". Конференцията се финансира от Агенцията за хората с увреждания в България (АХУ) по Договор № 27/10.06.2024 и от Форум "Централна европейска инициатива" чрез проект на ENIBB – Европейска мрежа за включване отвъд границите.
Приветствия към участниците в конференцията поднесоха официалните лица – Васил Долапчиев – председател на Съюза на слепите в България и проф. д-р Георги Йорданов – изпълнителен Директор на АХУ.
В конференцията участваха представители на 8 държави – България, Италия, Румъния, Сърбия, Испания, Кипър, Литва, Хърватска. Водещи български експерти в областта на обучението, рехабилитацията и защитата на човешките права на хората със зрителни увреждания изнесоха лекциите: "Достъпност на приобщаващата образователна среда" (проф. Владимир Радулов - преподавател по специална педагогика в Софийски университет), "Достъпност на интернет – между пълното изключване и цифровото включване на хората с увреждания" (Хюсеин Исмаил – Фондация "Хоризонти"), "Скрита дискриминация под прикритието на псевдохуманизма" – (д.ф.н. Петър Стайков – ЦПСИ "Приоритети").
Представители от всяка държава споделиха специфични казуси на скрита и явна дискриминация. Разискваха се въпроси от Конвенцията за правата на хората с увреждания и прилагането ѝ в различните държави. Участници със сензорни увреждания от ЦСРИ "Светлина" - София и Институт "Ритмайер" - Триест споделиха конкретни случаи на дискриминация към тях. Експертите от Спортен клуб "Кори Франсис" – Клуж Напока, Румъния говориха по тема, свързана с участието на хората със сензорни увреждания в спортни и културни мероприятия. Представителите на ТЕЛА – Италия споделиха информация за трудовата реализация на хората със зрителни увреждания в Италия. На конференцията имаше и представители на Училището за глухи деца – Ягодина, Сърбия. Те представиха информация за стигмите и трудната интеграция на децата със слухови увреждания в Сърбия.
За всички презентации и изказвания беше осигурен пряк превод от и на английски език.
Конференцията премина при изключителен интерес от страна на участниците. В неформална и приятелска обстановка се обменяха мнения, задаваха се въпроси, създадоха се нови контакти.

Александрина КОСТОВА




Назад

Всички статии на Брой 07-08, 2024

*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Август
187 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ
Към Апостола
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
XVIII национално общо събрание на пълномощниците на ССБ
ГЛОБУС
Цифровият напредък в транспорта може да изключи някои хора
ДУХ И МАТЕРИЯ
Мнозина са звани, малцина избрани
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
София
Силистра
Шумен
Велико Търново
Плевен
Гоце Делчев
ИСТИНСКА ИСТОРИЯ
"Hello darkness, my old friend…"
ЛИЧЕН ОПИТ
Какво е да си незрящ журналист
ПРИОБЩАВАНЕ
Светът най-накрая прави филми за незрящи
РАЗКАЗ НА БРОЯ
"Среща"
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СПОРТ
Стрелба с лък
Шахмат
Държавни първенства по шоудаун




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8