Брой 07-08, 2024

Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ

Шумен


Скритите, но богати на история места в Шуменския регион



Колко често ви се е случвало ваши приятели или познати да ви питат какво различно и интересно могат да видят във вашия край? Да, за Шумен, свързан с историята и зараждането на Българското царство, със създаването на първата и втората българска столица, всички знаят и могат да намерят информация почти навсякъде.
Признавам си, като всички вас, и аз си зададох същия въпрос. С Дочка (сътрудник на РО - Шумен) решихме да поразгледаме възможностите и впечатляващите места, където не сме ходили. И наистина се оказа, че има такива! Много от нас не са ходили и виждали старите манастири в нашия регион!
Наскоро 36 човека от нашата организация и придружителите ни посетихме два твърде малко известни манастира – Златарския и "Свети Пантелеймон" в местността "Патлейна".
Първата ни среща бе с игуменката на Златарския манастир. Всички останаха очаровани от разказа на сестра Теофана, която поддържа светата обител. Този манастир е граден още по римско време. Имало е много килии и там са живеели монаси. Ставали са чудеса – схванати са прохождали, слепи – проглеждали, неми – проговаряли, манастирът е бил много прочут. Няколко пъти е бил разрушаван, докато дойдат турците, когато манастирът е бил изгорен напълно. Няколко монаси са успели да избягат и когато стават на 50-60 години - разравят старите основи и го изграждат отново. Твърде тъжна, но позната история. Невежеството и варварството са съпътствали събитията и тук.
Следващото място, което посетихме, е пример, че Бог може да се почита както в богати и пищно украсени храмове, така и в рушащи се, оставени на произвола сгради. Място, което красноречиво показва, че не е важна външната обвивка и къде ще дадеш обета си, а е важна вярата и нейната сила.
Манастирът е посветен на свети Пантелеймон. Името му значи "всемилостив", счита се за покровител на пътешествениците, летните бури и наводнения и за по- малък брат на свети Илия. Светецът-лечител бил подложен на жестоки мъчения заради вярата си. Но според преданието, както и да го измъчвали - той винаги оставал жив. Патлейнският манастир се състои от кръстокуполна черква, жилищни и стопански сгради. Вероятно от името на патрона на църквата свети Пантелеймон цялата местност е получила запазилото се и до днес име Патлейна. Черквата била много богато украсена – стените облицовани с рисувана керамика, а подът – покрит с рязана мраморна мозайка. Близо до нея е разкрита костница с шест камери, като мощите на монасите били сменяни на три години.
Наблизо в двора са и останките от манастирските керамични и стъкларски работилници, където се създават прочутите образци от Преславската иконописна школа.
Манастирът бил духовно и културно средище, както и извор за разпространение на християнството сред българския и всички славянски народи. Основан е от княз Борис I по време на Покръстването на българите през IX век. Тук се създават, преписват и превеждат от гръцки много богослужебни книги. Подготвят се книжовници, учители и свещеници. В манастира са живели и творили учениците на светите братя Кирил и Методий – свети Климент Охридски и свети Наум Преславо-Охридски, презвитер Константин Преславски, Йоан Екзарх, Черноризец Храбър и много други.
Смята се, че тук се оттегля от властта и самият княз Борис, замонашва се под името Михаил и умира в това свято място през 907 година.
С помощта на дарители е изграден параклисът "Свети великомъченик Пантелеймон". Любопитна подробност е, че сред благодетелите на манастира са световноизвестната певица Ищар и вокалистката на групата "Бони М". Нужни са още много средства и предстои дълъг път, преди манастирът да придобие първоначалните си замисъл и величие, но когато има вяра в начинанието и успеха му – нещата, лека-полека, започват да се случват.
След обиколката на тези богати на история места оставаш безмълвен. Неизразимо е чувството на възхищение и страхопочитание пред волята, смелостта и находчивостта на тези наши прадеди, които възстановяват, доизграждат и пренаписват историята на нашата нация! Те заслужават поклон и признателност!

Нели КОЛАРОВА


Назад

Всички статии на Брой 07-08, 2024

*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Август
187 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ
Към Апостола
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
XVIII национално общо събрание на пълномощниците на ССБ
ГЛОБУС
Цифровият напредък в транспорта може да изключи някои хора
ДУХ И МАТЕРИЯ
Мнозина са звани, малцина избрани
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
София
Силистра
Шумен
Велико Търново
Плевен
Гоце Делчев
ИСТИНСКА ИСТОРИЯ
"Hello darkness, my old friend…"
ЛИЧЕН ОПИТ
Какво е да си незрящ журналист
ПРИОБЩАВАНЕ
Светът най-накрая прави филми за незрящи
РАЗКАЗ НА БРОЯ
"Среща"
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СПОРТ
Стрелба с лък
Шахмат
Държавни първенства по шоудаун




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8