Брой 07-08, 2024
Тема: ПРИОБЩАВАНЕ
Светът най-накрая прави филми за незрящи
Не можете да си представите колко много значи това за мен!
Като незряща, за мнозина може да е изненадващо да разберат, редовно посещавам най-близкото кино. Може да съм гледала или пък не "Барби" и Тейлър Суифт три пъти в компанията на кучето ми водач Банер, похъркващо в краката ми (В случай че се чудите, мисля, че любимият му филм е "Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър", но и пуканките по пода може да са допринесли за това). За някои хора явно наистина е объркващо как тези с липсващо или слабо зрение могат да гледат филми, взаимодействайки със съдържание, което по своята същност е визуално. Но сега светът най-накрая е благословен с първия пълнометражен филм без картина – нещо, което може би звучи противоположно на това, което би трябвало да представлява даден филм. Режисиран от Тони Кравиц и представен от MasterCard, филмът "Докосване" си служи само със звук, за да разкаже своята история, а така създава и прецедент за приобщаване към седмото изкуство на общност, която често остава пренебрегната.
На пръв поглед тълпата, струпала се пред лятното кино "Уестпак" за премиерата на "Докосване", на която бях поканена да присъствам от името на Р29*, изглеждаше като всяка друга – групи приятели и семейства с деца от всички възрасти. Постоянен поток от хора по брега, разговарящи с вълнение за премиерната прожекция, на която отиваха.
Не след дълго обаче бихте забелязали отличителните знаци под формата на бели бастуни с различна дължина и стил и четириноги спътници със златиста или черна окраска и елегантни поводи – обичайните помощни средства за придвижване на лишените от зрение или живеещите със слабо такова. Това не беше обикновена тълпа, дошла да гледа кино. Но филмът "Докосване" също не беше. Той нямаше картина, което е в разрез с представата за това изкуство.
Според мен няма основателна причина филмите да не бъдат медия, към която всеки да се чувства приобщен. Да си незрящ, според мен, представлява ускорен курс по самозащита и доживотен урок по търпение, докато се мъчим да осведомим широката общественост. Моят глас обаче е само един сред милиони, а умовете, които се нуждаят от промяна, са толкова много. В крайна сметка истинска промяна се случва само когато на някой като мен се предостави възможност да участва в разговора за достъпността.
Ето защо филм като "Докосване" е толкова забележителен. Той разглежда зрително затруднената общност по неподправен начин, като избягва етикетите и се придържа към действителността. Непрекъснатото присъствие на Бен Филипс до режисьора на филма му позволи да сподели безценния си опит на незрящ по рождение човек, както сториха това и много други със слабо зрение, участвали във всеки етап от творческия процес. Да разкажеш пълнометражна история без картина, първата по рода си в австралийското кино, със сигурност е смел ход.
Всъщност около 90% от незрящите не живеят в пълна тъмнина. Слепотата, като всяко друго нещо, представлява богато разнообразие от състояния, причинени от безброй генетични увреждания, заболявания, злополуки и неврологични усложнения. Няма еднаква слепота. Моето състояние – рецесивен пигментен ретинит – ме поставя в тунел от четири градуса централно зрително поле, което с времето ще изчезне напълно.
– Избрахме да разчитаме само на звука – сподели Кравиц на премиерата. – По този начин можехме да поставим всички при равни условия, така че степента на зрение да е без значение. Всичко опира до внимателно слушане. Разказването на история с глас, музика и звук със сигурност оставя много на въображението, например за това как изглеждат и се обличат героите.
– Не можах да се сдържа и споменах разнообразния ни опит на незрящи в отговор на възникналите въпроси преди направата на филма. Така зрящата част от екипа бе малко по-запозната – допълва Филипс.
Личи си, че взаимодействието между Кравиц и Филипс наистина е допринесло за отговорното и достоверно представяне на зрително затруднената общност при създаването на филма.
– Бях в привилегированото положение да представлявам всички незрящи по света. Направих всичко по силите си, за да си представя какво бихте искали да има във филма – каза Филипс по време на премиерата. – Вие бяхте на челно място в мислите ми, когато давах препоръки за направата на този филм за вас.
Знам, че много от зрителите са му наистина благодарни за това.
Когато намерихме местата си и моето куче-водач се настани в краката ми, екранът се извиси над нас, появи се заглавието, след което повърхността потъмня. Всички се хвърлихме на доверие и се потопихме в започналото пътуване чрез звука.
Ако трябва да си послужа с една дума, за да опиша филма, тя би била "интересен". Въпреки че обожавам вложените в него мисъл и искреност, и напълно неповторимото изживяване, което той породи, хареса ли ми наистина? Атмосферата на "Докосване" бе като нещо от Пиксар**, обърнато наопаки и пуснато в блендер с ножове с неправилна форма и разположение, шантав сценарий на Ръсел Т. Дейвис като този на "Доктор Кой", изпъстрено със странното образователно съдържание на "Вълшебният училищен автобус" и грубо нашарено с класически конфликт от типа баща и син в историята за Индиана Джоунс. Събитието не беше съвсем подходящо за всички възрасти. Това обаче не беше ясно от самото начало. Сюжетът не беше особено новаторски откъм представянето на сблъсък между поколенията, беше доста клиширан в бързите подобрения и завършека с розови очила. Сякаш сценаристите не са били напълно сигурни в избора на подходящ тон за публиката си. Щях да се зарадвам повече, ако ме бяха отвели на приключение – преобръщащо чувствата ми влакче на ужасите в увеселителен парк с интриги и сложности, вместо доста двуизмерна, леко объркана семейна драма. Звуковият хоризонт обаче бе съвсем друга история. Поставяйки героите в силно открояващи се едно от друго обстоятелства, звуковите инженери и монтажисти са имали на свое разположение чудесна площадка за игра. Сценарият може и да не ме впечатли особено, но звукът... Представете си огромна целувка от главния готвач за целия му екип. Това си беше направо майсторски клас по невероятно подробни звукови картини – съчетано възпроизвеждане на музика и ежедневни звуци, изграждащи еднородна среда, в която зрителите се пренесоха незабавно. Дори най-малкият шум бе създаден внимателно, насложен с достойно за награда умение и изпълнен в невероятен долби съраунд***. Радио пиеса или аудио книга, възпроизведени на стерео слушалки или колони, не биха могли да доближат и за миг дълбочината и сложността на пространството, изградено в този филм. Но това може да се очаква от хора като наградения звукорежисьор Уейн Пашли, сред чиито скорошни постижения се нарежда „Елвис“ на Баз Лурман. Може и да страдате от камшичен удар, след като сте отскочили от Дивия запад в стара закусвалня, но ясно можете да си представите точно къде се намирате.
Хареса ли ми филмът? Беше странно и шантаво, и не точно това, което очаквах, но много се радвам, че се отправих на това пътуване. Изпитах радостта да седя сред хора, които са се сблъсквали с толкова много сходни предизвикателства в ежедневието. Никога няма да забравя това чувство. Радостта от този момент е нещо, което никоя филмова магия не е постигала досега. Стойността на "Докосване" далеч надхвърля историята, която разказва. Съдържанието не е причина хората със слабо или липсващо зрение да запълнят местата в Лятното кино със своите приятели и семейства. Може слепотата да не е еднакво изживяване за нас, но всички живеем в един и същи свят, който невинаги е приобщаващ и често не е достъпен. Това е филм от творчески екип, който избра да вложи време, пари и сили в начинание с внимание към зрително затруднената общност. Наличието на толкова много хора от екипа и доброволците осигуриха най-доброто посрещане и се отнасяха към всички с топлина и уважение. Радостта да седя сред всички тези хора, които са се сблъсквали със същите трудности, стремят се да бъдат независими и водят пълноценен живот, макар обществото да ги приема трудно — никога няма да забравя това изживяване!
А и какво всъщност представлява филмът? Трябва ли да има картина, за да се счита за такъв? От една страна, бих казала - да. От друга, преди сто години филмите нямаха звук, така че защо пък да не отскочим в противоположната крайност? Въпреки че не е идеално изживяване, "Докосване" е значителна крачка в правилната посока. Филмът поддържа разговора за достъпността. Може би някой ден ще се появи друг, който показва на екрана различни очни състояния, позволявайки на другите да надникнат поне малко в нашия свят. Аз заставам твърдо зад това да има повече съпричастност, представителност и социална промяна. Както каза и Филипс - "Надявам се, че "Докосване" проправя пътя към нов начин за разказване на истории и правене на филми". Може и да не сме "гледали" филм във вторник вечер, но имахме съвсем същото изживяване за отиването на кино като всеки друг. Седяхме заедно в тъмното, обърнати в една и съща посока – към екрана. Правихме забележки на съседите по стол да мълчат, когато говореха. Както обикновено, надявах се хъркането на кучето ми водач да не притеснява никого. Реагирахме като един на едни и същи неща. Изводът е ясен: ако направите филм с такава грижа за общността на хората с увредено зрение, ние ще бъдем там, за да го подкрепим.
* Р29 е съкращение за Рафинерия 29 Австралия, чието мото гласи: "Най-добрите истории, доставени във входящата ти кутия всяка седмица". – бел. прев.
** Пиксар е американско студио за филмова компютърна анимация със седалище в Калифорния, дъщерно дружество на Уолт Дисни. – бел. прев.
*** Долби съраунд е технология за възпроизвеждане на музика и звук с обкръжаващ ефект.
Автор - Ингрид БАРНС
Превод - Иван КАРАСТОЯНОВ
Назад
Всички статии на Брой 07-08, 2024
*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Август187 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ
Към АпостолаВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
XVIII национално общо събрание на пълномощниците на ССБГЛОБУС
Цифровият напредък в транспорта може да изключи някои хораДУХ И МАТЕРИЯ
Мнозина са звани, малцина избраниИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ПловдивСофия
Силистра
Шумен
Велико Търново
Плевен
Гоце Делчев
ИСТИНСКА ИСТОРИЯ
"Hello darkness, my old friend…"ЛИЧЕН ОПИТ
Какво е да си незрящ журналистПРИОБЩАВАНЕ
Светът най-накрая прави филми за незрящиРАЗКАЗ НА БРОЯ
"Среща"РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООДСПОРТ
Стрелба с лъкШахмат
Държавни първенства по шоудаун