Брой 09, 2024
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Шумен
Българско светилище
Отново е слънчев и горещ юлски ден.
Целият Троянски балкан ухае на зелени борови дървета и полски цветя, току-що разцъфнали и разпръскващи своят опияняващ аромат.
И тази година след почивката ни в ПС "Релакс" - Шипковски минерални бани съюзните членове от РО - Шумен с нетърпение очакваха посещението в Троянския манастир – третия по големина в България, разположен в красива местност на брега на река Черни Осъм, непосредствено след село Орешак. Той е едно много приятно и любимо място за разходка, утвърдило се през годините като традиция за всички нас. Без да губим време, тръгнахме от Шипково към Троян. Независимo от горещия слънчев ден, пътуването бе приятно, защото хладинката в автобуса ни даде възможност да се радваме и пълноценно да се насладим на гледката на красивата и неповторима Старопланинска природа. Толкова е зареждащо и толкова релаксиращо!
Еднодневните разходки са ни любимите. За кратко време сменяш еднообразното ежедневие, посещаваш нови исторически или културно-археологически места, научаваш нови и интересни истории. Независимо че тук идваме всяка година, това свято място винаги ни е привличало.
Историята на манастира е низ от погроми и ограбвания, причинени от поробители, но благодарение на упоритостта на родолюбиви и будни монаси той е устоял до наши дни. През цялото си съществуване Троянският манастир е огнище на духовна просвета, грамотност и книжнина. Тук през 1765 г. е открито първото монашеско училище, след което то прераства в светско, в което са се учили децата от близките села. През 1871 г. Васил Левски основава в манастира единствения в страната монашески революционен комитет. И до днес е запазено скривалището му. В Троянския манастир е бил послушник българският патриарх Максим. Тленните му останки почиват в манастирската църква. Троянският манастир е сред 100-те национални туристически обекта. Храмовият празник на манастира е на 15 август. Тогава се организира голям панаир, възникнал още през Възраждането. Красивата стенописна и художествена украса е дело на художника Захарий Зограф.
Троянският манастир, освен като религиозно-просветно и бунтовно огнище, е известен и с развитото си земеделие, животновъдството и особено овощарството, по-специално сливовата култура. Братята-монаси произвеждали сливова ракия със завидно качество – приятна на вкус, с дъх на натурални зрели троянски сливи и цвят на кехлибар. Емблематичната Троянска сливова ракия отлежавала не по-малко от 6 месеца в дъбови бъчви до постигане на характерния златист цвят, аромат и мек вкус. Тази ракия е готова да задоволи и най-взискателните познавачи на качествен алкохол. Това могат да го потвърдят и много представители на нашата организация. Интересен факт е, че традицията на монасите е развита като местно производство във “ВИНПРОМ - ТРОЯН” АД, който се е утвърдил като национален лидер на нашия и световния пазар.
Не са необходими специални доводи, за да се насладите на богатата ни на история страна. Достатъчно е да пожелаете и ще видите колко изненадващо достъпни са нашите природни и исторически, пълни с магия и легенди, места.
Нели КОЛАРОВА
Всички статии на Брой 09, 2024
**ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Октомври*ЗНАЧИМО СЪБИТИЕ
Европейско първенство по шоудаун в БългарияДОСТЪПНОСТ
Каква достъпност за хора с увреждания предлага театър "Драмеди"ЕЗИКЪТ НА ПРИЯТЕЛСТВОТО
Земун и есперантските му форумиИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
СилистраШумен
Монтана