Брой 10, 2024

Тема: ЗАЕДНО

Мост на доверието между зрящи и незрящи



Интересна и в някаква степен различна изложба премина в София между 21 и 30 септември в зала 2 на подкуполното пространство на Ларгото в центъра.
Основен вдъхновител и двигател на проекта "Мост на доверието" е Краси Тодоров.
Проектът цели да създаде отворено пространство за комуникация на основата на доверието – доверие към себе си, доверие към околните и не на последно място доверие към различните. Предлага шанс за това различното да бъде възприето като начин за разширяване на хоризонта и възприятието на околния свят и бе адресиран към всеки, който е млад по дух и търси да развие своя потенциал в свободна и достъпна форма.
Идеята за него възниква миналата година, когато са обявени проектните конкурси към национален фонд "Култура" и с това започват контактите на екипа с незрящи хора.
Първата връзка се осъществява с Милена Костадинова, която откликва с ентусиазъм на идеята.
Впоследствие се включват и други хора със зрителни проблеми и резултатът от това партньорство е първият в света шах, изработен изцяло от хартия.
"След като осъществих контакт с незрящите хора, те промениха изцяло моето съзнание" – сподели Краси Тодоров.
Самият той е изучавал стенопис, оформление на плакат и инженерни науки, което му позволява много успешно да създава триизмерни фигури, използвайки техниката ZN ART.
Тази техника позволява проследяването на всяка една точка от пространството при създаване на скулптури, тоест изследването им откъм невидимата, вътрешна страна.
Именно за да бъде демонстрирана на практика тази система, на изложбата имаше и така наречените от автора негативи на шахматните фигури.
Впрочем и те бяха изработени изцяло от хартия. Негативите представляват един вид формата за отливане на фигурата (матрицата), тоест в тях може да се бръкне и да се напипа, да речем, една шахматна фигура сякаш от вътрешната ѝ страна.
Естествено, най-интересният експонат беше шахът. Както споменах, изработването му е изцяло плод от труда на зрящи и незрящи, а хартиената дъска и фигурите изглеждаха изключително натурално и красиво.
За да си го представите по-ясно, ще се опитам да опиша точно какво представлява една шахматна фигура. Представете си множество кръгчета, изрязани от плътна хартия с различен диаметър. За да се получи от тях, например, една шахматна пешка, тези кръгчета се подреждат едно върху друго и се закрепят с лепило помежду си. Различният диаметър фактически изгражда формата на фигурата и така я прави много натурална.
Сглобяването на тези хартиени елементи всъщност е дело на незрящите хора, взели участие в инициативата, разбира се, не без помощта на зрящите им партньори.
На отделна маса бяха изложени малки керамични изделия, изработени от незрящи, а в другия край на залата бяха поставени релефни бронзирани портрети на 5 български исторически личности, чийто автор е Краси Тодоров.
С изключение на фотосите всеки един от експонатите можеше да се разгледа тактилно, а входът бе свободен.


По думите на Краси Тодоров тази изложба е един от добрите начини да се сподели и обмени информация между зрящите и незрящите - кой по какъв начин вижда и възприема света.
Тя действително изгради един мост на доверието между тях и освен със създадените творби ще е ценна като тенденция за бъдещи подобни прояви и бъдещо сътрудничество и приятелство.
Изложбата се е радвала на интерес и посещаемост, но според организаторите хората все още трудно са се ориентирали какво точно е показано на нея. Те са се изненадвали, че шахматът е изработен изцяло от хартия, тъй като в представите ни хартията не е конструктивен материал.
Освен петте големи експоната и шаха изложбата показа негативите или матриците на фигурите, както и керамика и различни снимки.
Изложбената зала е била посещавана и от чуждестранни гости на столицата – от Япония, Германия, Испания, Полша, Дания.
Оказва се обаче, че това е все още началото.
"Надявам се на една бъдеща възможност за партниране между зрящи и незрящи, не само в България, а и в чужбина" – добави още Краси Тодоров.
След като е осъществил мечтата си за изработването на шаха, следващото предизвикателство пред него е направата на достъпен за всеки пъзел, изработен по същата ZN ART техника.
"Иска ми се това, което правим, да бъде полезно и за зрящите, и за незрящите и виждам, че в момента моята работа категорично е нещо, което касае възможността да развием определени качества в съзнанието и да помогнем за приобщаването на двете групи."
Така завърши Краси Тодоров, а аз ще допълня, че именно събирането и приобщаването на зрящите и незрящите гради този мост на доверието между тях.

Марина ПЕТКОВА



Назад

Всички статии на Брой 10, 2024

*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Ноември
15 ОКТОМВРИ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БЕЛИЯ БАСТУН
Защо не ми се пише вече по темата
ВАЖНО
МИНИСТЪР ИВАНОВ: МТСП предприе действия, за да гарантира, че хората с увреждания ще получат помощни средства по НПВУ
ДОСТЪПНОСТ
На първо четене приеха Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги
ЗАЕДНО
Мост на доверието между зрящи и незрящи
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Петрич
Дупница
Видин
Шумен
Силистра
Добрич
НАШИТЕ АВТОРИ
Поет
ПРОЕКТИ
Активно включване и социална интеграция на хора със зрителни увреждания
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
РЪКОВОДСТВА
Как да изключим докладването на грешно изписани думи в NVDA и JAWS
СПОРТ
Държавно първенство по боулинг
Държавно първенство по тандемно колоездене
Национален турнир по боулинг и кръгла маса за спорта сред незрящите
Първи национален турнир по шоудаун за купата на Силистра
СРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ
90 години Съюз на глухите в България




Архив на изданието
1 2