Брой 10, 2024

Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ

Добрич


Сбогуване с горещото лято


Традиция в нашата организация "ХобиСклуб" е пътуването до различни дестинации с цел опознаване на различни факти от живота на родината ни. Председателят на "ХобиСклуб" Иван Тодоров предложи за гласуване няколко дестинации, но болшинството избра единодушно екскурзията до Дуранкулак. Започна подготовка: бе осигурен транспорт, оформи се списък на желаещите да участват в пътуването, събраха се средства, предварително бе набелязан маршрутът, установена бе връзка с музейните специалисти, организиран бе обяд, бяха определени денят и часът на отпътуването. Най важното е, че с нас пътува изключително ерудираната и желана историчка Ивелина Романова - бивш служител на РИМ - Добрич и едновременно секретар на нашата неправителствена организация.
20 Септември - 9:00 часа. Пред стоматологията - оживена и радостна глъч, усмивки, разговори в очакване на проверката за присъствие. 9:05 часа. Отпътувахме с луксозния микробус с водач Светльо. Зад микрофона се чу гласът на Ивелина Романова, която обяви маршрута, а Иван Тодоров огласи повода за екскурзията, като пожела добър път на всички.
Първата дестинация беше Зеленият център - Шабла, където ни посрещна усмихнатата Даниела Тодорова. Влязохме в зала, в която имаше голям монитор и седнахме на подредените за нас столове. Даниела ни разказа как от едно пустеещо място, буквално от руините, е издигнат Центърът. Благодарение на средства по програма е устроен като място за постоянно наблюдение на двете езера - Шабленското и Дуранкулашкото, място за временни изложби, място за работа и забавление за малки и големи. С помощта на модерна техника гледахме филм за животинския свят, който обитава трите водни басейна на езерата Шабленско, Дуранкулашко и Тузленско. Филмът ни пресъздаде картина на четири сезона, през които можахме да се запознаем с растителния и животинския свят, който живее или пристига на това място, за да намери подслон и храна. Впечатли ни и музиката, която засили въздействието от филма. В залата имаше и експонирани останки от праисторическия период на Дуранкулак. Ивелина Романова ни запозна подробно с тях и ни въведе в дебрите на най-древната история на нашия роден край.
Следващото ни посещение беше фарът на Шабла. Фарът на нос Шабла е строен по турско време през 1856 г. и е открит официално година по-късно.
Отвън, в една от стените на сградата, е взидана плоча, зад която има скрито послание към бъдещите поколения. То ще бъде отворено през 2056 г., когато ще се отбележи 200-годишнината от построяването на фара.
Шабленският фар е най-северният български морски фар и е разположен в най-източната точка на страната. Със своите 32 метра височина е и най-високият фар в страната. Наскоро бе обновен, боядисан и възстановен. На това място различни групи посетители си правят обща снимка, ние - също.
Оттук неуморимата Ивелина ни насочи към големия остров на Дуранкулашкото езеро.
Големият остров при село Дуранкулак е селищна могила с голяма международна популярност. Островът е паметник на културата с национално значение. Това е един от най-известните праисторически обекти в България и като такъв се радва на огромен научен и туристически интерес.
Археологическият комплекс при Дуранкулак е открит през 1974 година от Хенриета Тодорова. Интензивните археологически проучвания започват през 1974 - 1975 година. Със спорадични прекъсвания те продължават и до днес. Дългогодишен ръководител на проучванията е световноизвестната българска археоложка проф. Хенриета Тодорова.
Находките от големия остров се съхраняват в Регионалния исторически музей на Добрич (РИМ - Добрич).
Последваха дългите разкази, професионално предадени от Ивето, които изслушахме в захлас и така до 14:00 часа. Гладът ни напомни, че е време за обяд и добре че Тодоров беше запазил и поръчал рибена чорба в местния ресторант. Успяхме да дегустираме няколко вида прясна риба: сафрид, чернокоп, щука. Дегустирахме и няколко вида бира. Всеки си направи фотосесия около езерото.
Заредени с много положителна енергия и приповдигнато настроение, отпътувахме обратно за дома. В микробуса някои пяха популярни български песни. Иван Тодоров пригласяше с неговата хармоничка. Разказаните вицове от Тодорка Стоянова взривиха настроението. От екскурзията, която бе изпълнена с множество факти за флората, фауната и древното минало на Добруджа, се възползваха 23-ма души от "ХобиСклуб": Иван Тодоров, Ивелина Романова, Радка Иванова, Михаил Панчев, Магда Минчева, Марин Николов, Иванка Узунова, Елисавета Петрова, Радка Великова, Добра Колева, Радка Маринова, Стоянка Илиева, Павлинка Стоянова, Тодорка Стоянова, Стоянка Дякова, Стоянка Станчева, Веселина Калпакчиева, Ерчи Бедросян, Мария Стефанова, Янка Манолова, Йорданка Мишева, Галя Христова, Данка Арнаудова. Така завърши изпращането на лятото, като си пожелахме нови и все по-интересни екскурзии.

Иван ТОДОРОВ
Ивелина РОМАНОВА
Михаил ПАНЧЕВ


Назад

Всички статии на Брой 10, 2024

*ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Ноември
15 ОКТОМВРИ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БЕЛИЯ БАСТУН
Защо не ми се пише вече по темата
ВАЖНО
МИНИСТЪР ИВАНОВ: МТСП предприе действия, за да гарантира, че хората с увреждания ще получат помощни средства по НПВУ
ДОСТЪПНОСТ
На първо четене приеха Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги
ЗАЕДНО
Мост на доверието между зрящи и незрящи
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Петрич
Дупница
Видин
Шумен
Силистра
Добрич
НАШИТЕ АВТОРИ
Поет
ПРОЕКТИ
Активно включване и социална интеграция на хора със зрителни увреждания
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
РЪКОВОДСТВА
Как да изключим докладването на грешно изписани думи в NVDA и JAWS
СПОРТ
Държавно първенство по боулинг
Държавно първенство по тандемно колоездене
Национален турнир по боулинг и кръгла маса за спорта сред незрящите
Първи национален турнир по шоудаун за купата на Силистра
СРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ
90 години Съюз на глухите в България




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8 9 10