Брой 12, 2024

Тема: 3 ДЕКЕМВРИ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ

Достъпна България



През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява 3-ти декември за Международен ден на хората с увреждания. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания, за техния независим живот и тяхното пълноправно участие в различни сфери от нашия живот. Тези хора трябва да имат възможност да реализират потенциала си в обществото. Пред тях не трябва да има прегради, които да ги затварят вкъщи, да ги превръщат в невидими, а прозорецът, телевизията, компютърът или радиото да са техният постоянен или единствен досег със света. Нека ги има по улиците, в подлезите и метрото, нека бъдат на работно място, където да реализират възможностите си!
Всички те имат правото на достъпна среда.
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) е всекидневно ангажирана с проблемите на хората с увреждания. Техните оплаквания с твърдения за неравното им третиране в различни сфери на обществения живот преобладават в нашата институция. Тези хора са изправени пред тежки ежедневни предизвикателства и закрилата от дискриминация е един от инструментите, с които тези проблеми могат да бъдат преодолени.
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) провежда своята безсрочна кампания "Достъпна България". С тази кампания КЗД реализира практически и общественополезни стъпки, които са в подкрепа на хората с увреждания като уязвима група. Комисията намира, че един от стълбовете за решаване на проблемите пред хората с увреждания е именно борбата с неравното третиране.
С отговорност към проблемите на хората с увреждания Комисията за защита от дискриминация участва в Съвета за наблюдение на хората с увреждания, създаден през 2019 г. по силата на Закона за хората с увреждания, с цел наблюдение по прилагането на политиките за защита на правата на тази уязвима група у нас, както и да съблюдава изпълнението в най-пълна степен на Конвенцията на ООН за хората с увреждания. Дейността на Съвета за наблюдение се администрира чрез администрацията на омбудсмана на Република България и на Комисията за защита от дискриминация на ротационен принцип за срок две години. От 8 юли 2021 г., по силата на закона, председателството се пое от Комисията за защита от дискриминация.
От създаването на КЗД до днес образуваните преписки по оплаквания, основани на признак увреждане, са над 2 600.
Най-често тези оплаквания до КЗД са заради недостъпна архитектурна среда, която затруднява лицата с увреждания. Тези хора имат правото на достъпна среда, за да живеят пълноценно и достойно точно толкова, колкото и всички останали граждани на страната ни. Това е нужно, за да не бъдат хората с двигателни или зрителни проблеми невидими, а необходими. Много рядко те са навън именно заради недостъпната архитектурна среда, няма ги в редица обществени сгради, в метрото, в градския транспорт, в подлезите. Проблемите на хората с увреждания са проблем на цялото общество.
Съгласно Закона за защита от дискриминация КЗД има правомощия да започне решаването на проблема с достъпната среда за хората с увреждания. Комисията за защита от дискриминация, в изпълнение на едно от правомощията си, в края на 2017 г., именно на Международния ден на хората с увреждания – 3 декември, постави начало на своята Национална кампания "Достъпна България". Тя беше подкрепена от президента, председателя на Народното събрание, множество медии, както и обществени фигури.
Целта на кампанията е да осигури достъпна среда за хората с увреждания в България. КЗД работи по нея вече осма година. Институцията разполага и с правомощията да се самосезира и да води цялостното реализиране на кампанията, поради което именно КЗД се ангажира пряко с този ключов въпрос.
Същинската кампания започна в началото на 2018 година. Членове на КЗД и служители от дирекция "Регионални представители" на Комисията обследват за наличие на достъпност на обществени сгради, бюра по труда и дирекции "Социално подпомагане", банки, нотариални кантори, офиси на доставчици на комунални услуги, частни и редица други обекти, в които се предоставят обществени услуги. Направените изводи сочат съществуването на сериозен проблем с достъпната среда.
Със свое решение от март 2021 г., взето на редовно заседание на 9-членния състав на КЗД, Комисията акцентира и върху проверките за достъпност на училищата и детските градини. В резултат на изготвените констативни протоколи са образувани 150 преписки за проверка на достъпността на средата в детски ясли, институциите в системата на предучилищното и училищното образование и висшите учебни заведения.
През 2021 г. Комисията за защита от дискриминация наблюдава положителни резултати от дейностите по оценка на достъпната среда:
- Най-много доклади за самосезиране са изготвени в рамките на Националната кампания "Достъпна България".
- Образуваните производства в КЗД общо от началото на кампанията са над 1 495.
- Постановените решения по кампанията са 1 289, от тях 1 125 решения са влезли в сила. Следва да се посочи, че за годините, в които се провежда кампанията, броят на отменените от съда наши решения, свързани с кампанията, е едва 10.
- Над 90 са удостоените със сертификати обекти заради положените усилия и грижи за осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания.
В част от постановените от КЗД решения по кампанията е установена дискриминация по признак "увреждане", като на ответните страни е наложена санкция и е дадено предписание за предприемане на необходимите действия относно изграждането на достъпна архитектурна среда. В КЗД постъпва периодично информация от задължените субекти по редица решения за предприети мерки чрез осигуряване на достъп за лица с увреждания.
Увеличава се броят на производствата, в които са сключени споразумения между страните. Тези споразумения задължават ответната страна в определен срок да осигури достъпна архитектурна среда до процесния обект. Сключените споразумения подлежат на контрол по изпълнението им, който се осъществява чрез извършване на проверки на място или чрез представяне на доказателства (писмени документи, снимков материал и други).
В случаите, в които след изготвяне на констативния протокол за нарушението са предприети действия за привеждане на обекта в съответствие с изискванията за достъпност, КЗД постановява, че към момента на проверката е имало нарушение на закона, не налага санкции, а дава препоръка. Редица са случаите с констатирана недостъпност на общински сгради, банки, пенсионноосигурителни дружества, читалища, пощенски станции, офиси на частни кредитори, книжарници, аптеки, приемни на ТЕЛК и така нататък, в които в процеса на производството ответната страна предприема необходимите действия и мерки, за да осигури поддържането на достъпна архитектурна среда. Такъв резултат също е удовлетворяващ и в съответствие с целите на кампанията.
Националната кампания "Достъпна България" на Комисията за защита от дискриминация е безсрочна. Тя се реализира без външно финансиране и чрез усилията на членовете и администрацията на КЗД. Тази форма за защита на правото на достъп на хората с увреждания е без аналог у нас.
Кампанията "Достъпна България" е приоритет в работата на нашата институция, за да се гарантира създаването и поддържането в страната на достъпност за хората с увреждания, но сами няма да успеем да решим всичко. Считаме, че недостъпната архитектурна среда е общонационален проблем, за чието решаване са необходими съвместните усилия на държава и общество, на всички заинтересовани страни.
Защото днес живеем в демократично общество, в което принципът за равнопоставеност и равни възможности на всеки човек като израз на толерантност, предотвратяване и премахване на дискриминацията е залегнал в основата на законодателството на държавите от европейското семейство. Проблематиката на правата на човека и тяхната защита съставлява една от най-значимите теми в политическата реч за демократични общества и правова държава. Необходимо е с взаимни усилия държава и общество да рушат бариерите пред хората с увреждания, за да бъдат те пълноценни граждани на страната ни. Не е необходимо да си припомняме тази максима само в деня 3 декември, напротив - тя трябва да обуславя светоусещането ни всеки ден.

***
Жалбата до КЗД се подава, когато по отношение на Вас е имало дискриминационно отношение или смятате, но не сте сигурни, че е имало такова. Дискриминационното отношение или речта, която считате за дискриминативна, може да са били извършени от работодател, колега, административен орган, общинска служба, полицейски служител, барове, ресторанти и всеки, който предоставя услуга. Трябва да опишете ситуацията и какво се е случило, и да предоставите на Комисията всички доказателства, с които разполагате. Ако оплакването ви е свързано с телевизионно и радио предаване, трябва да дадете линк към същото и при възможност да го свалите на носител (но не е задължително). Когато предоставите достатъчно доказателства за осъществена спрямо Вас дискриминация, Комисията за защита от дискриминация ще обърне тежестта на доказване. Това означава, че ако създадете съмнение, че дискриминация спрямо Вас е осъществена, човекът или институцията, които са я осъществили, следва да докажат, че това не е така.

Източник – КЗД


Назад

Всички статии на Брой 12, 2024

***ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Януари 2025 г.
**РЕДАКЦИОННО
Весела Коледа и Честита Нова година!
*ПРАЗНИЧНО
Декември
3 ДЕКЕМВРИ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
Достъпна България
Права на хората с увреждания
ДОБРЕ Е ДА ЗНАЕТЕ
Неустойките за предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори ще са до три стандартни месечни такси
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Силистра
Велико Търново
Русе
Шумен
Плевен
Сливен
ОФТАЛМОЛОГИЯ
Имплант с размерите на неврон третира загуба на зрение
Създаден е синтетичен аналог на ретината
Кои са честите проблеми със зрението?
ПОЛЕЗНИ КАМПАНИИ
В полза на нуждаещите се - глобална кампания за помощни технологии в цял свят
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СПОРТ
Турнир по шоудаун "Лукас Бичковски"
ТЕХНОЛОГИИ
Как да преглеждаме и изпращаме SMS съобщения в Windows
Как да изключим предложенията за превод на уеб страници в Mozilla Firefox




Архив на изданието
1 2 3 4 5 6
8 9 10 11 12