Брой 12, 2024
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Сливен
Опознавателно посещение
На 4, 5 и 6 ноември 2024 година група от 48 човека - съюзни членове и техни придружители от ТО - Сливен, ТО - Ямбол, ТО - Котел, организирано се отправи на опознавателно посещение в Източните Родопи - древния град Перперикон, скално-култовия комплекс Татул, Каменните гъби, Етнографския музей в град Златоград и планетариума в град Смолян, което продължи три дни.
Въпреки непотвърдилите се прогнози на синоптиците за хладно и дъждовно време, то ни направи добър подарък, като ни дари с ясно, безоблачно небе и температури, подходящи за дълъг престой на открито.
Тръгнахме от Сливен рано сутринта, за да ни стигне времето за дългия списък от обекти, които планирахме да посетим.
Първият обект, който посетихме, беше античният и средновековен каменен комплекс Перперикон. Той се намира на 15 километра североизточно от град Кърджали. Там ни очакваше екскурзовод, който с голяма охота ни запозна с историята на древния град-крепост. Всички изслушахме беседата с удоволствие.
Имайки предвид, че маршрутът за посетители е дълъг и труден за обхождане, някои от нашите незрящи колеги изслушаха беседата и извървяха пътя по алеята до началото на скалния град-крепост.
Оттам нагоре придвижването в Перперикон се осъществяваше по специално изградени стълби за улеснение на посетителите. За да се видят, обаче, всички части на града-крепост, трябваше да се ходи направо по скалите. Това не отказа най-упоритите наши незрящи колеги, които приеха предизвикателството да разгледат всички части на Перперикон, достъпни за туристите. С помощта на екскурзовода, успяхме да достигнем до всички части на града-крепост! Тук е мястото да отбележа, че проучвателните дейности в древния скален град продължават и в момента и занапред ще има все по-големи разкрити площи за обхождане и разглеждане.
След повече от два часа всички благополучно и без инциденти стигнахме до автобуса - поизморени, но доволни от себе си, че успяхме да усетим и видим скалния град Перперикон.
Този преход по трудния скалист маршрут показа за пореден път, че незрящите хора са упорити, любознателни и имат силна воля да преодоляват трудности.
Следващата цел от нашата програма беше посещение на природния скален феномен "Каменните гъби". Те се намират на пътя между Кърджали и Хасково.
Пристигнахме там следобед, разходихме се около причудливите каменни образувания с формата на гъби. Те бяха големи повече от човешки ръст, огледахме ги, докоснахме се до тях. Имаше време и да си направим снимки за спомен. Когато застане човек под тях, наподобяват голям каменен чадър над него.
Напуснахме Каменните гъби и се отправихме към скално-култовия комплекс Татул, намиращ се в непосредствена близост до едноименното село, община Момчилград.
Скално-култовият комплекс представлява скален масив с връх на пресечена пирамида, върху която са издълбани два саркофага, триметров кладенец, четириъгълно легло за олтар и други. Съществува научна хипотеза, че скалният комплекс е бил посветен на Орфей, който е бил роден в Родопите и е живял по тези земи, както и че е бил погребан там.
Тук, за разлика от Перперикон, скалите са по-малко и по-лесно може да се стигне до върха на скално-култовия комплекс. Изслушахме беседата на екскурзовода и се качихме до върха на скалния масив. Видяното там, както и на Перперикон, предизвиква учудване у съвременния човек - как и с каква техника са били създадени скално-култовото светилище и скалният град.
Напуснахме скално-култовото светилище край село Татул и се отправихме към Златоград. С това програмата ни за деня се изчерпа.
На следващия ден, 5 ноември, посетихме етнографския музей в Златоград и музея "Дельо Войвода", където изслушахме беседа за миналото на този град и за Дельо Войвода, който е бил родом от Златоград и е загубил живота си там. В музея "Дельо Войвода" може да се види реплика на грамофонната плоча с песента "Излел е Дельо Хайдутин" на Валя Балканска, която обикаля космоса с изследователския космически кораб "Вояджър".
На третия ден от обиколката ни из този красив край на нашата страна посетихме град Смолян. Там се срещнахме с нашите приятели от РО - Смолян, които ни заведоха в планетариума и ни съдействаха да го посетим.
В планетариума изслушахме лекция на космическа тематика, която беше допълнена от мултимедийно съдържание, онагледяващо разказаното. Това направи преживяването още по-приятно за част от нашите приятели, които имат запазено частично зрение.
След края на програмата в планетариума дойде време да се отправим обратно към дома, запазили спомени за посетените места и видяното и чутото там, заредени с нова положителна енергия.
Нено НЕНКОВ
Всички статии на Брой 12, 2024
***ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Януари 2025 г.**РЕДАКЦИОННО
Весела Коледа и Честита Нова година!*ПРАЗНИЧНО
Декември3 ДЕКЕМВРИ - МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
Достъпна БългарияПрава на хората с увреждания
ДОБРЕ Е ДА ЗНАЕТЕ
Неустойките за предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори ще са до три стандартни месечни таксиИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
СилистраВелико Търново
Русе
Шумен
Плевен
Сливен
ОФТАЛМОЛОГИЯ
Имплант с размерите на неврон третира загуба на зрениеСъздаден е синтетичен аналог на ретината
Кои са честите проблеми със зрението?
ПОЛЕЗНИ КАМПАНИИ
В полза на нуждаещите се - глобална кампания за помощни технологии в цял святРЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООДСПОРТ
Турнир по шоудаун "Лукас Бичковски"ТЕХНОЛОГИИ
Как да преглеждаме и изпращаме SMS съобщения в WindowsКак да изключим предложенията за превод на уеб страници в Mozilla Firefox