Брой 04, 2025

Тема: КАМПАНИИ

Кампания на EBU за достъпност на домакинските уреди


Проект по концептуални бележки на Антоан Фоб с допълнения от ръководната група на Комисията за застъпничество към EСС

Предистория
На заседанието на Комисията за застъпничество на EСС във Варшава (октомври 2024 г.) беше решено тя да се ангажира с кампанията за достъпност на домакинските уреди, свързвайки този въпрос с пропуските в Европейския акт за достъпност и широкото използване на системи, управлявани с тъчпад. Ръководната група на комисията трябва да представи концептуалните бележки първо на Комисията за застъпничество, а след това и на Управителния съвет на EСС.
Целта на тази първа чернова на бележките е да очертае накратко причините, целите и подхода на кампанията.

Обща концепция
Кампанията цели да повиши ангажираността на производителите, органите по стандартизация и законодателите в Европа, като същевременно запазва привлекателността за по-широката общественост, като има за цел да провокира промени в политиката и да постигне осезаем напредък в достъпността на домакинските уреди (ДУ) в цяла Европа.

Обхват
Домакинските уреди (ДУ) са устройство или машина, предназначени за използване в дома за изпълнение на специфични задачи или функции, които подпомагат ежедневието. Тези задачи обикновено включват почистване, приготвяне на храна или поддържане на домашната среда.

Примерите включват:
- Кухненски уреди като хладилници, фурни, микровълнови печки, блендери, съдомиялни машини и роботи за готвене.
- Почистващи уреди като прахосмукачки, перални и сушилни.
- Уреди за контрол на климата като климатици, нагреватели и вентилатори.
- Уреди за лична хигиена като сешоари, електрически самобръсначки и електрически четки за зъби.
- Взаимосвързаността на домакинските уреди с интернет също ще трябва да бъде обмислена, именно защото IoT ("Интернет за нещата") е потенциално голяма помощ за хората със зрителни увреждания.
Потребителската електроника (телевизия, Hi-Fi, компютри...) не е домакински уред!
Домакинските уреди обикновено се разделят на две основни категории:
- Основни уреди (или "бяла техника"). Това са големи, често стационарни устройства, включително хладилници, перални машини, фурни и съдомиялни машини. Те обикновено са от съществено значение за ежедневните домакински дейности и изискват инсталиране или свързване към комунални системи като вода или електричество.
- Малки уреди (или "кафява стока"). Това са преносими или полупреносими уреди като тостери, кафемашини, прахосмукачки и сешоари. Те обикновено са по-лесни за преместване и използване при поискване при конкретни действия.

Брандинг
"Автономността започва у дома" – направете домакинските уреди достъпни за хората с увредено зрение в Европа.

Основни послания
- ДУ играят важна роля в нашето ежедневие.
- Достъпността у дома е от съществено значение за независимостта и качеството на живот.
- Приобщаващият дизайн в ДУ създава домове, които работят за всички.
- Към днешна дата има само препоръки (неспецифични за ДУ) и никакви правни задължения за достъпност.
- Управлението на ДУ чрез мобилни приложения или гласови асистенти ("Интернет за нещата", "Интелигентен дом") не трябва да замества работата на самите ДУ.
- Най-малкото трябва да има свобода на избора при закупуване на ДУ.

Обосновка
Брой хора със зрителни увреждания (ХЗУ) и застаряващо население. Стремеж към автономен живот. Въпреки напредъка, се запазват бариерите пред достъпността в много области на живота.
Домът би трябвало да бъде убежище. Тревожната тенденция при домакинските уреди, е, че те стават все по-малко достъпни поради разпространението на сензорни операционни системи, разчитащи на визуални контроли (без тактилна или аудио обратна връзка, или гласови функции). Независимият живот е застрашен в сърцето на ежедневието на ХЗУ. Тъчпадовете - вкусът на деня с ползване на електроника, илюстрират неуспеха да се осигури дизайн за всички. Чрез домакинските уреди в по-общ план се посочват недостатъците на тъчпадовете и последиците от универсалния дизайн.
За хората със зрителни увреждания функциите за достъпност на домакинските уреди включват:
- Гласово активирани контроли.
- Дисплеи с висок контраст и тактилни маркировки на контролите.
- Слухова обратна връзка за действия.
- Лесни за навигация менюта.
- Текстова алтернатива за нетекстово съдържание.
Член 8 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, който ЕС и всички държави-членки на ЕС, както и повечето държави извън ЕС в Европа следва да спазват, изисква от тях да насърчават достъпността във всички аспекти на обществения живот, включително използването на ежедневни домакински уреди.
В ЕС ЕАД (Европейският акт за достъпност) обхваща операционни системи (софтуер, който контролира функционирането на компютри с общо предназначение и подобни цифрови устройства, но не и вградени системи с ограничен потребителски интерфейс и функционален обхват) и много потребителска електроника с цифрови интерфейси или интелигентни функции. Нужно е да се заяви, че интерфейсите трябва да са достъпни за ХЗУ (тактилни бутони, гласов изход) и съвместими с помощни технологии (например екранни четци и брайлови дисплеи). Домакинските уреди като такива остават извън обхвата на ЕАД.
Съществува доброволен стандарт (EN 301 549), който предлага препоръки за достъпността на ИКТ (Информационни и комуникационни технологии) продукти, които понякога могат да повлияят на дизайна на други електронни интерфейси. Освен това някои отделни ДУ са обхванати от допълнителни препоръки за достъпност под ръководството на организации като CENELEC (Европейски комитет за електротехническа стандартизация), които се фокусират върху това да направят физическите контроли (например бутони, копчета) по-достъпни чрез тактилни маркировки, цветови контрасти и ергономичен дизайн. Но производителите не са задължени да следват тези препоръки, за да получат презумпция за съответствие на своя продукт със законово изискване за достъпност, тъй като няма правно задължение.
Първо трябва да имаме правно задължение и след това да работим за насърчаването на пряко свързан стандарт, който ще доведе до изпълнение на задължението.

Цели
Напомняне - целта на кампанията трябва да бъде SMART (конкретна и измерима, амбициозна, но реалистична и определена във времето).
- Видима подкрепа от Европейския форум на инвалидите, ANEC, BEUC и AccessibleEU.
- Ангажимент от най-малко 2 големи европейски производителя за интегриране на достъпни функции (аудио, тактилни и гласови) в най-малко 3 категории ДУ.
- Законодателство относно достъпността на ДУ или поне значителен политически ангажимент на равнище ЕС за приемане на такова законодателство (преглед на ЕАД или друго, например споменато в Стратегията на ЕС за правата на хората с увреждания).
- Значителен политически ангажимент в най-малко 2 държави извън ЕС (Европейско икономическо пространство) за въвеждане на законодателство относно достъпността на ДУ.

Целева аудитория
Първична - създатели на политиките в ЕС, органи по стандартизация, производители на уреди (европейски или продаващи в Европа), групи за защита на потребителите.
Вторична - продуктови дизайнери, ХЗУ в цяла Европа, Световният съюз на слепите, широката общественост.

Стратегии и дейности
Осведоменост:
- Стартиране на многоканална кампания за повишаване на осведомеността, насочена както към обществеността, така и към законодателите, включваща данни за нуждите от достъпност и препоръки от лица с увредено зрение.
- Публикуване на документ за изразяване на позиция (въз основа на документ от август 2021 г.), в който подробно се описват предизвикателствата пред достъпността и потенциалните политически решения за домакинските уреди, който да бъде разпространен до регулаторните органи на ЕС.
- Организиране на кръгла маса със законодатели от ЕС, експерти по достъпност и органи по стандартизация, за да се идентифицират бариерите пред достъпността на домакинските уреди.

Сътрудничество:
- Партньорство с Европейския форум на хората с увреждания и AccessibleEU (Достъпен ЕС) за съвместно създаване на проект за набор от насоки за достъпност.
- Ангажиране с големи европейски производители на уреди за съвместно проектиране и пуск на достъпни модели, демонстриращи съответствие с предложените стандарти.
- Работа с BEUC и ANEC за определяне на икономическите и социалните ползи от достъпните домакински уреди, представяне на тези констатации на политиците.

Застъпничество:
- Стартиране на петиция, призоваваща за стандарти за достъпност на ДУ в целия ЕС, като се получи подкрепа от НПО, защитници на хората с увреждания и потребители.
- Представяне на препоръки за политика на сесия на Европейския парламент, посветена на достъпността и правата на потребителите.
- Предоставяне на редовни доклади до Европейската комисия за напредъка на кампанията и общественото търсене на достъпни уреди.

Партньорства и заинтересовани страни
• Партньори - Европейски форум на хората с увреждания; ANEC - европейският потребителски глас в областта на стандартизацията; BEUC, Европейската организация на потребителите; други защитници на хората с увреждания и групи за защита на правата на потребителите; Достъпен ЕС.
• Заинтересовани страни - създатели на политики в ЕС; производители на уреди; Европейският комитет по стандартизация (CEN); технологични фирми.

Очаквани резултати
- Краткосрочни - повишаване генерално на обществената осведоменост (неизмеримо, освен чрез крайни продукти, т.е. количеството на повече или по-малко целенасочените външни комуникационни дейности).
- Средносрочен план - законодателство на ЕС (национално законодателство, задължаващо достъпен дизайн, с ясен път за подобряване на съответните стандарти за достъпност).

Мониторинг и оценка


Проследяване и измерване на напредъка и въздействието на кампанията и преразглеждане на стратегията, ако е необходимо:
- Проучвания за осведомеността преди и след кампанията.
- Наблюдение и оценка.
- Ангажираност в социалните медии.
- Промени в политиката.
- Ангажираност от промишлеността.

Хронология
Да се прецизира по-късно, но въз основа на 18-месечен период, за да се разграничат приблизително следните фази:
1. Осведоменост: проучване, документ за изразяване на позиция (първите 3 месеца).
2. Изграждане на партньорство: сътрудничество с основните участници в индустрията за пилотно достъпни ДУ, изграждане на коалиция с потребителски организации (следващите 6 месеца).
3. Лобиране на лицата, вземащи решения: иницииране на дискусии за политиката на равнище ЕС и на национално равнище (с помощта на ЕФР), застъпничество за политиката (следващите 6 месеца).
4. Оценка и комуникация относно първоначалните резултати и последващи действия във връзка с решенията (в идеалния случай приемане на стандарт, ако законодателството е прието) - последните 3 месеца.

Бюджет
Предстои разработване.


Назад

Всички статии на Брой 04, 2025

***ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Май 2025 г.
**СЪОБЩЕНИЕ
Свикване на пето заседание на XVIII НОС на пълномощниците на ССБ
*ОБЯВА
Национален творчески конкурс "Графити от думи и звуци"
ВАЖНО!
Добре е да го знаете
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
София
Монтана
Пловдив
Велико Търново
Русе
Добрич
Лом
Силистра
ИНОВАЦИИ
Възстановяващият зрението чип на компанията на Мъск започва да се имплантира в хора още тази година
КАМПАНИИ
Кампания на EBU за достъпност на домакинските уреди
ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ
Богомил Кърков: "Да виждам как хората придобиват нови умения и стават по-уверени в себе си – това е най-голямата награда за мен"
ОФТАЛМОЛОГИЯ
Болест на Norrie - рядко генетично заболяване, което кара хората да ослепяват и оглушават
ПОМОЩНИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА
Роля, функции и разновидности на говорещите часовници
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
РЪКОВОДСТВА
Няколко настройки на Neural SpeechLab, които ще подобрят производителността на гласовете
СПОРТ
Златен джоб
Държавно първенство на закрито по стрелба с лък
ТЕХНОЛОГИИ
ЕС и САЩ дадоха зелена светлина на очилата на EssilorLuxottica, включващи и решения за слуха
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Търсене на Бога




Архив на изданието
1 2 3 4 5