Брой 02, 2026

Тема: ГЛАСЪТ ЗАД ПОГЛЕДА

Невидимите бариери



Хората с нарушено зрение често се сблъскват не толкова с физически, колкото с невидими бариери - предразсъдъци и погрешни представи.
Стереотипите за слепотата водят до подценяване и неразбиране, въпреки че всяка житейска история е различна.
В този контекст ще се спра на някои често срещани стереотипи.

"Хората с нарушено зрение не могат да живеят самостоятелно"
Част от хората с нарушено зрение у нас работят, учат, създават семейства и се справят с ежедневието си, въпреки че достъпността все още е сериозно предизвикателство.

"Те не могат да вършат същите неща като зрящите"
В действителност има дейности, които са обективно недостъпни за незрящи хора, както и такива, които изискват повече време, усилия или адаптация. С подходяща подкрепа и достъпна среда, обаче, възможностите в много сфери на живота са реални - в изкуството, технологиите, спорта и други области.

"Слепотата е нещастие"
Зрителното увреждане не определя човека. Начинът на живот, изборите и възможностите се формират не само от увреждането, а и от средата и отношението към него.
Често си струва да се замислим кои от тези представи приемаме, без да ги поставяме под въпрос, и как те влияят върху ежедневното ни общуване.
Тези разсъждения са първата стъпка към разбирането.

Румяна ДИМИТРОВА




Назад

Всички статии на Брой 02, 2026

**ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР
м. Март 2026 г.
*ОБЯВА
Национален творчески конкурс "Графити от думи и звуци"
БЛАГОДАРНОСТ
От Владимир Желев
ГЛАСЪТ ЗАД ПОГЛЕДА
Кратко въведение
Вие сте специални
Невидимите бариери
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Добрич
Смолян
НАШИТЕ КАДРИ
Тет-а-тет, без сценарий
ПОЧИВНО ДЕЛО
Цени и графици за преференциални клиенти в почивните бази на ССБ за 2026 година
РАВНОСМЕТКА
В самия край на мандата
Пълномощници за XIX Национално общо събрание на пълномощниците на ССБ
РЕКЛАМИРАЙТЕ ПРИ НАС
Рекламна тарифа на списание "Зари"
РЕКЛАМНА СТРАНИЦА
Представяме ви "Успех Филтър ССБ" ЕООД
СЪОБЩЕНИЕ
Още над 200 души с увреждания ще получат иновативни помощни средства по нова процедура на МТСП




Архив на изданието
1 2 3