Брой 12, 2008
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив, Час по България
Когато през юни заедно с дамски клуб "Орхидея" посетихме долината на розите и на тракийските царе – Казанлъшкото поле, и надникнахме в древните могили, съхранили тайните на една голяма и богата материално и духовно цивилизация, се уточнихме, че ще направим още един такъв рейд. Решихме, че това ще бъдат разкопаните от д-р Георги Китов и открити за посещение могили в землището на с. Старосел, Пловдивско. Това може би е мястото с най-голямо струпване на тракийски храмове и гробници в цяла България.
В ранната мъглива неделна утрин на 16 ноември петнадесетина ентусиасти се качихме на наетия микробус и потеглихме. До Старосел пътувахме около 40 минути, а след по-малко от 10 минути спряхме на паркинга под Четиньова могила. Тракийският култов комплекс в Четиньова могила е открит и разкопан през 2000 г. от Георги Китов – българския Шлиман (немски археолог, открил Троя), както образно го нарича в-к "Таймс". Това е най-големият открит досега тракийски царски комплекс с мавзолей.
Гробницата, наричана от Китов храм, впечатлява с внушителната ограда от каменни блокове, парадното стълбище с коридор и култовата площадка. Входът е очертан от плочи с цветна украса. Вътрешното помещение представлява огромна кръгла куполна камера, декорирана с цветни орнаменти. Внушителното съоръжение е строено в края на V, или началото на ІV век пр.н.е. и е било по силите на мощен, богат и влиятелен цар. От северната страна на храма се намира вкопана скална яма за производство и съхранение на около 6 тона вино. Наоколо са разположени няколко причудливи скални образувания, които траките са считали за свещени и стриктно са почитали.
След като изслушахме разказа на уредничката и си направихме снимки за спомен, слънчевите лъчи разпръснаха мъглата и пред нас се откри незабравима гледка. Потеглихме за втората отворена за посещение могила, наречена „Хоризонт”. Това е единствената гробница в Тракия с колонада – тук броят на колоните достига 10. Те са изработени в ранен дорийски стил. Въпреки че гробницата е ограбена още в древността, намерените сребърни и златни предмети красноречиво говорят за ранга на погребания.
Следващият обект от набелязания маршрут беше град Хисар, наричан още Хисаря (от турски – крепост). И наистина, това е градът с най-добре запазени крепостни стени у нас, градени през късноримския и ранновизантийския период. Нещо повече – исторически извори говорят, че по това време Диоклецианопол /така се е наричал градът тогава/ е бил трети по големина в провинция Тракия след Филипопол и Августа Траяна /Стара Загора/. След като си наляхме топла минерална вода от чучурите на Момина баня и похапнахме за обяд, спряхме пред археологическия музей на града.
Археологическият музей е основан от местния родолюбец генерал Тодор Марков в периода между двете световни войни.Разполага с богата сбирка от археологически и етнографски находки, изложени в двете крила на сградата. Уредничката Радка Нанкина ни показа отлично запазени образци от праисторическо време - тракийски, римски и византийски съдове, колони, мраморни плочи и статуи, златни, сребърни и бронзови монети, проследяващи историята на народите населявали района. В етнографското крило видяхме предмети, характерни за бита на българина от 19-и и началото на 20-и век. Направихме общи снимки, а преди тръгване уредничката подари на ръководителката на нашия дамски клуб Радка Христова авторска книжка с легенди за Хисаря, като преди това разказа една от тях. Ще я предам накратко на читателите:
Живяла в селото хубава мома Яна. Седнала тя една сутрин рано на прага пред бащината си къща да бродира на гергеф и запяла песен. В това време Хасан бейоглу обикалял селото, яхнал белия си кон. Като дочул песента, спрял се той пред китната градинка. Видял той девойката и ахнал пред нейната хубост. Пожелал я той веднага – искал да бъде в харема му при другите жени.Дълго я уговарял беят, обещавал и всичко, но Яна била непреклонна. Тя била вярна на своя любим, комуто китка за обич е дала.Тогава беят със сила я грабнал и въпреки молбите на старите й родители и братята й, отвел я в харема си. Но българката не се покорила – не отдала любовта и сърцето си на бея. Затова той решил да я накаже. Поканил влиятелни гости от цялата околност и подготвили богата трапеза. След като гостите хапнали, пийнали и се развеселили, беят заповядал на две от своите ханъми да съблекат момата чисто гола и да я намажат с гюлово масло, за да поднесе на всички баклава със златна тепсия. Разбрала Яна, че беят е решил да я унижи, но с високо вдигнато чело и изправена снага поднасяла сладкишите на гостите. Всички ахнали пред красивото й тяло, ухаещо на гюл. Пристъпвала бавно, черпела гостите и се усмихвала, но никой не можел да прочете мислите й. Накрая застанала пред бея, направила дълбок поклон, изправила се, и със все сила стоварила тежката тепсия върху главата му. Беят издъхнал на място. Всички се спуснали и хванали смелата девойка, решили веднага да я накажат. Построили висока и суха клада, довели българката окована във вериги, намазали я с катран, вързали я и я запалили. Яна не издала нито стон, нито вик – само две бистри сълзи се отронили от очите и.
Станало чудо. Там, където капнали сълзите й, бликнал горещ извор, а тя потънала в него. Оттогава той носи своето име – Момина сълза.
И днес в центъра на град Хисаря се издига бронзова статуя на девойка, която символизира гордата и непреклонна българка, превърнала се в достоен символ на града. А след хубавата екскурзия и пълноценно прекарания ден човек има над какво да се поразмисли. Ние се гордеем с богатото духовно и материално минало на нашите прадеди. А ще оставим ли всички ние и нашите съвременници нещо, с което бъдещите поколения да са горди, че са наши потомци?
Георги ГЕНОВ
Всички статии на Брой 12, 2008
ПРАЗНИЧНО
Бъдни вечер и КоледаВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
В Управителния съвет на ССБИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
РусеСофия
Дупница
Пловдив, Час по България
Пловдив
Велико Търново, При веселите момичета
Пловдив, Вечери край Струма
ИНФОРМАЦИОННА БАНКА "ЗАРИ"
Появи се монета с брайлови символиКОЛЕДНА ТРАПЕЗА
Рецепти за Бъдни вечер, Коледа и Нова годинаЛИЧНОСТИ
Сърца, които могат само да изгарятНОВО
В студиото за звукозаписОБЩЕСТВО
Трети декември - Международен ден на хората с уврежданияЧиталище "Луи Брайл" отбеляза 80-ата си годишнина
"Слепите не се нуждаят от опекуни, те се нуждаят от приятели"
ПОЕЗИЯ
Витлеемската звездаСПОРТ
Спорт за пълноценен животСЪОБЩЕНИЯ
Нови телефонни номера на РО СофияНови издания