Брой 01, 2009
Тема: ПРОЕКТИ
Информация за проект "Достъп до образование и труд на зрителнозатруднени лица"
Съюзът на слепите в България изпълни проект "Достъп до образование и труд на зрителнозатруднени лица". Проектът се осъществи с финансовата подкрепа на "Мобилтел" ЕАД чрез създадената от него социална програма "Грант М-тел".
РЕЗЮМЕ НА ПРОЕКТА
Обща стойност на проекта: 24 070 лева
Дейностите стартираха през м. юли и приключиха в края на 2008 год.
Водеща организация: Съюз на слепите в България
Партньор: Сдружение "Национален център за рехабилитация на слепи"
Основна цел беше: Подпомагане на социалното включване на зрителнозатруднени лица – деца и възрастни - в обществения живот чрез осигуряване на достъп до образование и труд.
Специфични подцели на проекта:
- Изравняване на възможностите за учебна подготовка на децата със зрителни увреждания с тези на останалите от общообразователните училища чрез подобряване на достъпа до учебен материал, включен в задължителната училищна програма от І до ІV клас;
- Подобряване на качеството на издаваните «говорещи» книги в единственото за страната специализирано студио, работещо в системата на ССБ, чрез осигуряване на необходимата техника – брайлов принтер;
- Осигуряване на възможности за професионална реализация на зрителноувредени хора от активна икономическа възраст посредством провеждането на професионално подготвителен курс по тапицерство от НЦРС - Пловдив;
- Снижаване на дистанцията между хората с увреждания и останалите членове на обществото, в т.ч. на потенциалните работодатели и колеги, чрез разкриване на техните професионални умения.
Целеви групи на проекта бяха:
- Ученици със зрителни увреждания от І до ІV клас на възраст от 7 до 12 години от двете специализирани училища за деца с нарушено зрение в страната /София и Варна/ и от следните ресурсни центрове за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на зрителнозатруднени деца и ученици: Велико Търново, Сливен, Габрово, Благоевград, Кюстендил, Враца. Комплекти от записаната литература са в наличност и в 7-те базови фонотеки в страната: София, Пловдив, Русе, Дряново, Варна, Стара Загора, Плевен.
- Хора с нарушено зрение от икономически активна възраст.
- Всички зрителнозатруднени читатели в страната, тъй като всички те са реални и потенциални ползватели на „говорещи” книги от Фонотеката към ССБ.
Основните дейности, които се извършиха по проекта, са:
- Запис на учебна литература, изучавана от І до ІV клас на компакт дискове.
- Подобряване на качеството на „говорещите книги” за слепите хора, записвани в Специализираното студио към ССБ чрез осигуряване на брайлов принтер за отпечатване на хартия на етикети, обложки и други на релефно-точков /брайлов/ шрифт.
- Провеждане на курс по тапицерство за зрителнозатруднени лица в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.
- Повишаване на информираността на обществото за проблемите и възможностите на целевата група чрез организиране на изложба на произведените в хода на проведения професионален курс продукти и текущо разгласяване на целите, дейностите и резултатите от проекта.
Дейностите се извършиха в Специализираното студио за звукозапис на ССБ в София и в Националния център за рехабилитация на слепи в Пловдив.
Основни постигнати резултати:
- Със записването на учебна литература за децата от І до ІV клас се постигнаха следните по-важни социални резултати:
- Издадени 50 заглавия говорещи книги за деца /и възрастни/ на световно известни автори, записани на СД.
- Осигурен свободен достъп за 123 незрящи ученици до литературната съкровищница и равнопоставеност при запознаването с литературните произведения за деца, включени в „Библиотека на ученика”;
- Създадени подходящи условия в двете специализирани училища за нормална подготовка на учениците със специфични образователни потребности и за пълноценно протичане на учебния процес в часовете по литература.
- Създадена практически нова среда за ефективно социално включване на млади, учещи се хора още от най-ранната им възраст.
- Закупуването на брайлов принтер осигури качествено подобряване на говорещите книги, записвани в Специализираното студио към ССБ и даде възможност на слепия читател да се запознава веднага, без разход на време и усилия, със заглавието и съдържанието на книгата, която държи в ръцете си.
- В резултат на провеждането на курса по тапицерство за зрителнозатруднени трима души с нарушено зрение придобиха трайни практически умения и възможност за практикуване на нова професия.
- Дейността по информиране на обществеността за проектните цели и резултати с включените изложба и пресконференции подсигури желания отзвук и по този начин информация за потенциала и възможностите на целевата група достигна до обществото като цяло и в частност – до потенциалните работодатели, колеги, хора от обкръжението на незрящите.
Проектът приключи с пресконференция за финализирането му, която се проведе на 12 януари 2009 в сградата на централното управление на ССБ. Присъстваха представители на ръководството и екипа на ССБ, НЦРС Пловдив, СОУ за ДНЗ "Луи Брайл", сп.”Зари, фондация "Хоризонти". Пресконференцията предизвика определен медиен интерес и беше отразена от БТА, ББТ, Нова ТВ.
Настоящият проект стана възможен благодарение на Програма "Грант М-тел", финансирана от "Мобилтел" ЕАД. Изразените тук становища са на автора/ ССБ/ и не отразяват непременно мнението на "Мобилтел" ЕАД.
Павлина СТЕФАНОВА
Назад
Всички статии на Брой 01, 2009
* ПРАЗНИЧНО *
От комисията по въпросите на жените с увредено зрение към ССБВ СТУДИОТО ЗА ЗВУКОЗАПИС НА ССБ
Успешна годинаНовозаписани заглавия през 2008 година
Възстановени заглавия през 2008 година
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
В управителния съвет на ССБГОДИШНИНА
200 години от рождението на Луи БрайлИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ДобричКазанлък
София
Пловдив
Средец
Плевен
Червен бряг