Брой 01, 2009
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
Ще запомним неспокойния декември
По традиция за пловдивската регионална организация декември винаги е бил динамичен, наситен със събития и мероприятия, месец. Тазгодишният декември не беше изключение.
Срещите с местните власти, особено около емблематичните за нашия Съюз дати – 15 октомври, 13 ноември и 3 декември се оказаха подходяща форма за осъществяване на контакти и решаване на едни или други проблеми, свързани с хората със зрителни увреждания. Така на 2 декември представителна група от ТСО "Пулпудева" се срещна с кмета на район "Тракия" Гиньо Матев и хора от неговия екип, а на 9 декември разширена група от ТСО "Пулпудева", ТСО "Марица" и от градската структура на НАСГБ с кметицата на район „Централен” Райна Петрова и представители на районното ръководство. Разговорите протекоха на базата на направените преди броени дни отчети на районните кметове за първата година от мандата им, както и на базата на формуляр спуснат от община Пловдив, отнасящ се до опасните и труднодостъпни места в нашия град, който ние предварително бяхме адаптирали съобразно нашите изисквания и нужди и надлежно бяхме попълнили. На срещата акцентите се очертаха в три основни насоки – осигуряване на околна среда достъпна за хората с увреждания /подходяща инфраструктура, премахване на архитектурните и неархитектурни бариери/, социална ангажираност на местните власти /обществени трапезарии, административно обслужване по подходящ начин/ и подпомагане на интеграцията и трудовата реализация на зрително затруднените /организиране на кръгла маса с представителите на бизнеса/. В заключение си пожелахме подобни срещи да не са епизодични или по някакъв повод, а да станат постоянна форма на контакт, целяща подобряването на живота и бита на хората с нарушено зрение.
От 3 до 5 декември в Старозагорски минерални бани се проведе семинар, част от проект "Създаване на ефективен модел за социално-икономическо развитие на териториалните структури на ССБ". В последната група участваха представители на ръководствата на РСО Пловдив, Бургас, Стара Загора, Сливен и Благоевград. Професионализмът и ерудицията на лекторите – проф. Вл. Радулов и д-р ф.н. П. Стайков бяха безспорни и провокираха активността на участниците. Слабости имаше /може би защото бяхме последна група/ по отношение на подготвеността на персонала на хотел "Ропотамо" да посрещне и настани пристигащите семинаристи, имаше и пропуски в хигиената на помещенията за нощувка, както и при осигуряването на бързо обслужване по време на храненето. Но богатата и полезна информация, която получихме, съчетана с невероятното за началото на декември време и възможността за контакти с колегите от другите териториални и регионални структури ще оставят незабравима следа у всекиго от нас.
На 17 декември се проведе последното за годината заседание на РУС. Непосредствено след него се проведе среща-беседа с представителката на Регионалната служба към АХУ Теодора Синджирлиева - човек изключително вещ в тази проблематика, а програмният директор на НЦРС Александрина Костова запозна присъстващите с възможностите чрез проекти да се осигуряват средства за стоящите пред съюзните организации задачи.
По утвърдена вече традиция двете пловдивски териториални организации направиха на 18 декември коледно-новогодишно тържество. Яна Цветкова успешно ръководеше програмата. Скорошната кончина на Величка Кърпарова обаче не можеше да не остави своя отпечатък – изпълнителите пееха последните й песни и плачеха заедно с присъстващите в залата. Посланието обаче беше категорично – всички недвусмислено обещаха, че ще продължат напред по начертания от нея път.
Още един проект на ССБ влезе в действие преди края на годината – "Помощ за зимата за зрителнозатруднени лица в затруднено икономическо положение". Идеята е благородна, но мнението ми е, че крайният ефект едва ли си заслужава усилията на толкова много хора /освен може би за съставителите и координаторите на проекта/.
Какво имам предвид?
Средствата за закупуване на продуктите бяха преведени дни преди коледните празници, което поради процедурните изисквания по проекта не позволи на потребителите да ги получат и ползват именно по празниците.
Осигуряването на продуктите е свързано с разходи за транспортирането и пакетажа им в големи пакети за всяко лице, както и товаро-разтоварен труд, които не са предвидени в проекта, и всяка организация трябва да търси начин да се справя на място. Най-трудно е разбира се на най-големите организации.
Мъгляво и нееднозначно формулиране на критериите и особено на тези, свързани с доходите. При получаването на помощи от различните държавни, общински или други институции и организации се взема предвид доходът, намален с добавката за чужда помощ. При вземането предвид само на личната пенсия се стига до парадокса хора с незначително по-голяма такава /от порядъка на един или няколко лева/ да получават в пъти по-нисък доход от хора, които получават наследствени, вдовишки и ред други надбавки.
Обезпечаването на продукти само за 10% от съюзните членове създава предпоставки за дрязги и конфликти.
С две думи, има върху какво да се помисли по този въпрос.
И в заключение – да ни е спорна и плодотворна, да ни е берекетлия и късметлия новата 2009 година!
Георги ГЕНОВ
Всички статии на Брой 01, 2009
* ПРАЗНИЧНО *
От комисията по въпросите на жените с увредено зрение към ССБВ СТУДИОТО ЗА ЗВУКОЗАПИС НА ССБ
Успешна годинаНовозаписани заглавия през 2008 година
Възстановени заглавия през 2008 година
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
В управителния съвет на ССБГОДИШНИНА
200 години от рождението на Луи БрайлИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ДобричКазанлък
София
Пловдив
Средец
Плевен
Червен бряг