Брой 11, 2009
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Асеновград
Един век земен път
Първи септември бе чудесен ден. Дъхът на отиващото си лято все още се чувстваше. В ресторант "Снежанка", недалеч от клуба на териториалната организация на слепите от Асеновград, се бяха събрали много хора. Поводът е рядък и необичаен – отбелязване на 100-годишния юбилей на съюзния член Васил Хайков.
Съсъдбеници и гости поздравиха юбиляря. Сътрудничката на ТСО Руска Димитрова прочете биографията му. Група от клуба на пенсионера изнесе кратка програма. Присъстваха видни гости от асеновградската общественост, сред тях беше и председателят на Общинския съвет Кирил Трендафилов. Репортери от местната телевизия отразяваха необичайното събитие. Официалните гости и председателят на ТСО Иван Шопов връчиха поздравителни адреси и поднесоха подаръци на виновника за това мило тържество.
Но нещата не свършиха дотук. Едва прибрал се у дома бай Васил чу пронизителния вой на пожарникарски сирени. От спрялата пред портата кола наскачаха млади момчета, грабнаха стария ветеран-пожарникар и го настаниха в колата. Защракаха фотоапарати и забръмчаха камери. Все пак такъв юбилей е такава рядкост! А на другия ден бай Васил беше поканен в Пловдив, където беше удостоен със званието почетен член на пожарната команда.
***
Дошъл на този свят в онзи първосептемврийски ден на далечната 1909 година в семейството на майстор строител от родопското село Югово, малкият Васко е последният от четиримата му синове. Начално образование получил в родното си село. Като момче и като младеж много боледувал – простуда след къпане в студената река дълго го сковала до неподвижност, а на 17 годишна възраст заболял от туберкулоза. Поради слабото му телосложение наборната комисия го допуснала в казармата с резерви. Тук той свирил във военната музика, тъй като от малък бил самоук гъдулар и цигулар.
След службата тръгнал с баща си на гурбет като зидар. Две години по-късно, с помощта на свой учител от селото, започнал работа в пожарната команда на Асеновград като шофьор. Тук той счита, че е намерил своето призвание. За известно време работил и на други места, но както сам се изразява "минех ли край пожарната, сърцето ми трепваше". И пак се върнал там. Като пожарникар се и пенсионирал през 1964 година.
Златни ръце имал Васил, сръчен зидар и бояджия – отрано баща му го научил на тънкостите на дюлгерския занаят. А майка му от малък го въвела в билкарството. "Родопската природа е в кръвта ми – казва бай Васил – засукал съм дъха на билките заедно с майчиното си мляко". И много хора е излекувал, защото познава всяка билка и знае за каква болка е.
Изкусен гъдулар и цигулар, след казармата Васил Хайков се включил за известно време в музикална група и свирил по сватби и сборове наравно с професионалистите. И сега с наслада слуша музика – тя е в душата му. Най-много обича родопската волна песен и македонските песни – мелодични и с дълбоко съдържание. В същото време, без художествено образование, без академии, той се изявява и като добър художник. Домът му е украсен с множество картини. Най-големите от тях са на родното му село с красивия пейзаж, Бачковския манастир, Араповския манастир, любимата му черква "Свети Георги" и всичко това е рисувано по памет и с маслени бои. Да не повярва човек, че ги е рисувал самоук художник. Искали са му ги много любители на изкуството, но той не ги дава. "Това са моите рожби" – казва бай Васил.
Свързва живота си с най-хубавата юговка – Смарайда се казвала. "Красива като Луната, пъргава като сърната, умна и сръчна, събира багрите на дъгата, вплита ги в халища, китеници и шарени черги" – тъй нарежда бай Васил за своето момиче и държи снимката й. Тя му родила две момичета и две момчета. Момичетата били красиви като майка си. Но Бог ги харесал и рано ги прибрал. Останали двамата му синове, наследили от баща си неговото трудолюбие, честност и доброта. Има внук и внучка, които допълват картината на живота му.
На 50-годишна възраст се влошава състоянието на едното му око. Извършената операция е безуспешна и затова бай Васил щади зрението си, което, макар и отслабнало, все още е запазил до стогодишнината си. Режим някакъв столетникът няма – храни се, с каквото му е на сърце, пие си, каквото му се пие, не си лишава душата от нищо, но от всичко умерено. "Не съм чувствал криза дори през време на войната. Аз бях пожарникар – даваха ни двойни купони. Децата ми глад не знаят, нито лишения".
В заключение бай Васил допълва: "Щастлив съм, че доживях до столетие. Това дължа и на моите деца и внуци, на тяхното внимание и грижи. Нека Бог ги благослови и им отреди моите години".
На многая лета, бай Василе!
Руска ДИМИТРОВА
Иван ШОПОВ
Всички статии на Брой 11, 2009
АБОНИРАЙТЕ СЕ
Абонаментна кампания за изданията на ССБВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
В управителния съвет на ССБМеморандум
ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
БургасШумен
Добрич
Асеновград
София
Силистра
Русе
Плевен
Долни Дъбник
Търговище
Тополовград