Брой 12, 2009
Тема: ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
Пловдив
От 2 години канадската борба, като нов за нас спорт, намира все повече и повече привърженици сред членовете на Обединен спортен клуб на сляпо-глухите "Марица" Пловдив. Освен в нашите държавни първенства, миналата година участвахме в националния турнир за инвалиди в Горна Оряховица, където спечелихме едно трето, едно четвърто и две осми места. Тази година, след успешното представяне на състезанията в Пловдив, завоюваните 3 златни, 5 сребърни и 5 бронзови медала ни дадоха надежда, че можем да се представим по-добре на голямата сцена. Последното състезание за годината беше на 17 октомври в село Селановци, близо до град Козлодуй.
Осигурените средства от община Пловдив спомогнаха за добрата атмосфера в отбора.
Нашият клуб заема приоритетно място в спортно-интеграционната дейност на общинския съвет и затова г-жа Стоянова, която завежда спортния отдел, веднага откликна на молбата ми за финансова помощ, необходима за пътуване, нощувки и всички останали разходи.
На 16 октомври четирима мъже и пет жени се качихме на влака и потеглихме към Дунав. Град Враца, където щяхме да нощуваме, ни посрещна със ситен сняг и студен, но освежителен ветрец. Настанихме се в уютния хотел "Хемус".
Следобедът премина в обсъждане на предстоящия турнир. Знаехме, че конкуренцията ще бъде жестока и това наистина се оказа така.
Рано сутринта на 17 октомври пристигнахме в Селановци. Посрещна ни Любо, организаторът на състезанието. Всеки, който е присъствал на такива мероприятия не може да не ги помни. На тях цари истинско приятелство и това че си инвалид няма абсолютно никакво значение. Селановци не направи изключение в това отношение. Да те приемат като равен и да ти засвидетелстват уважение за това, че въпреки физическия недъг си намерил сили да участваш на такъв форум е невероятно изживяване. Шегите и закачките съпътстват битките. Виждаш как победител и победен напускат подиума прегърнати.
Турнирът започна около 13 часа. Първо минаха юношите. Тук беше най-многобройната група участници. След тях дойде ред и на хората с увреждания, където щяхме да се състезаваме и ние. Оранжевият отбор, имам предвид спортен клуб "Марица", зае посоченото му място и борбите започнаха. Заредиха се победи, загуби, пак победи, пак...
Срещата с европейските призьори Марин Пейчев, Захари Стоянов, Георги Киряков те прави по-борбен, по-отговорен и ако умееш да извличаш полза от двубоите с тях, загубите не са болезнени.
След мъжете се появиха и дамите. Наблюдавайки ги отстрани, човек разбира защо тяхното участие в канадската борба се определя като черешката на тортата. Бият се с такава жар, с толкова много стръв и желание за победа, че чак мъжете им завиждат. Пловдивчанки отстъпиха само първото място на горнооряховското откритие на Марин Пейчев - Мария Луиза.
От Селановци си тръгнахме с едно второ, две трети, три четвърти, три пети и три шести места, общо при мъжете и жените. По-важното за нас обаче е частицата от духа на голямата игра, която можахме да вземем на връщане в Пловдив.
Кирил ДАМЯНОВ,
председател на ОСКСГ "Марица"
Всички статии на Брой 12, 2009
ВЕСЕЛА КОЛЕДА И ЩАСТЛИВА НОВА ГОДИНА
Рецепти за празничната трапезаСурвакането
Коледна приказка
ВЪТРЕШНО СЪЮЗНА ДЕЙНОСТ
В управителния съвет на ССБЕВРОПЕЙСКИ ФОРУМ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
Европейски пакт за хората с увреждания - бъдещето не може да чака!ИЗ ЖИВОТА НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ
ТополовградДупница
Кюстендил
Русе
Пловдив
Добрич
Габрово
София
ЛИТЕРАТУРНИ СТРАНИЦИ
100 години от рождението на Никола ВапцаровПоетът символист Христо Ясенов